Vítají ekologickou hromadnou dopravu ve městech. Za dobrý počin například označují aktivitu dvou mladých žen, které si v Teplicích otevřely obchod, kde nabízejí zboží bez obalů zatěžujících životní prostředí.

Vnímání ekologie sleduje už řadu let průzkum Místo pro život. „Toto téma je v poslední době aktuální a je to také znát na preferencích obyvatel. Z osmi hodnocených kategorií výzkumu Místo pro život je to zejména oblast ekologie a životní prostředí, která má podle výsledků průzkumu mezi veřejností nejvyšší prioritu,“ říká za organizátory projektu Petr Lutonský.

Přestože je ekologická zátěž z 80. a 90. let v teplickém regionu stále znát, nevnímají tu na základě výsledku průzkumu místní lidé život z hlediska prostředí jako špatný. Naopak z pohledu ekologie si obecně Ústecký kraj výrazně polepšil a drží se nyní v první třetině tabulky ze 14 krajů v republice. Životní prostředí přitom lidé vnímají jako velmi ovlivňující hledisko pro výběr bydlení.

Některá města jdou ekologii vstříc. V Teplicích se už před lety rozhodli zachovat trolejbusovou dopravu a dát jí přednost před autobusy. Výfuková vozidla postupně nahrazují bezemisní variantou ve formě hybridních trolejbusů, které umí jezdit na baterie i do míst, kam nevedou troleje. „Městská hromadná doprava bude kompletně elektrifikovaná. Vyřadíme z provozu dieselové autobusy. Rozložené to máme na několik let,“ uvedl primátor Hynek Hanza.

Jako krok správným směrem vnímá bezemisní dopravu v Teplicích Adam Souček, předseda místní Strany zelených. „Centrum a další hlavní tahy jsou už dost zatížené výfukovými zplodinami z automobilové a nákladní dopravy,“ uvedl. Na ekologické autobusy přešli nedávno také v Bílině.

Obchod bez obalu

Ekologii v Teplicích teď podpořily také dvě mladé ženy Anna Pášová s Kateřinou Bobkovou. Na začátku prázdnin otevřely v Teplicích obchod, ve kterém prodávají zboží bez obalu. Do zajímavého projektu se pustily po vzoru Ústí či Litoměřic, kde taková služba už funguje. „Chceme tím pomoci životnímu prostředí. Odpadků je v koších už hodně. K nám mohou lidé chodit s jednou nádobou nakupovat třeba celý rok,“ líčí Anna Pášová.

Oblasti ekologického života je v regionu věnována dostatečná pozornost. Kraj vkládá do ochrany životního prostředí v rámci celorepublikového srovnání vůbec nejvyšší investice. V regionu je také druhá nejvyšší kapacita čističek odpadních vod. Lidé tu z hlediska životního prostředí považují život za lepší než na Vysočině nebo na jihu Moravy.

Ne všechny pohledy na ekologii regionu jsou ale stejné. Různé průzkumy se ve výsledku odlišují. Třeba výsledky studie Global Air Quality City Ranking 2018 přisuzují ve stovce „nejšpinavějších“ měst Evropy rovných 31 příček městům a obcím v ČR. Nejvíce jich má být právě v Ústeckém kraji, který se tak řadí mezi nejhorší místa EU. Negativně se vnímá například dobývání uhlí na Bílinsku a jeho plánované rozšíření. „I malá vesnice může mít velké problémy, když se spojí spalování uhlí v lokálních topeništích a vliv znečištění z uhelné energetiky,“ upozorňuje Jan Piňos z Hnutí Duha.