Na parkovištích u německých marketů kousek za Cínovcem uslyšíte teď češtinu mnohem častěji než německý jazyk. Tepličané tam totiž jezdí nakupovat potraviny na Vánoce. Z lázeňského města do Altenbergu to je necelých dvacet kilometrů.

Z auta u Netta v Altenbergu vystoupil v pondělí odpoledne například Miloš Klouček s rodinou. „Slyšeli jsme, že se to vyplatí, tak jsme se přijeli podívat. Seznam nákupu nemáme. Uvidíme, co nás zaujme. Určitě ale nakoupíme drogerii a něco do ledničky,“ řekl mladý muž, zatímco jeho manželka soukala malého syna do sedačky ve vozíku.

S plným košíkem na kolečkách manévrovala na parkovišti mezi auty s českými SPZ Leontýna Svobodová, která sem přijela až z Bíliny. „Jezdím sem nakupovat poměrně pravidelně. Musíte ale vědět co. Některé potraviny u nás v Česku pořídíte levněji než tady. Naopak tu ušetříte za drogerii, třeba prací prášek a aviváže, které voní,“ zmínila.

Do německých obchodů nejezdí Češi pouze nakupovat, ale i za prací. V jednom tamním marketu pracuje paní Libuše z Ústecka. „Dojíždím, protože se mi to finančně vyplatí,“ řekla usměvavá žena za pokladnou. I ona potvrdila, že v této předvánoční době je v německých obchodech hodně Čechů. „Je to více než během roku. Nakupují spíše běžné potraviny. Nevídám u nich třeba tvrdý alkohol, pivo nebo maso,“ poznamenala pokladní z Česka, která dokáže plynule hovořit německy.

Lidé podle ní jezdí kupovat hlavně sladkosti, prášky na praní či sýry a uzeniny. Třeba vejce v desetikusovém balení v Německu seženete v průměru za 2 eura (52 korun). V Teplicích seženete 10 vajíček z obyčejného supermarketu levněji, jsou ale znatelně menší. Klasické máslo stojí v České republice okolo 50 korun, v akci ho seženete třeba i za polovinu. U sousedů za Cínovcem ho pořídíte v přepočtu za 40 korun.

Také šunka je v Česku o něco dražší, 200gramové balení dušené šunky tu stojí 40 korun, v Německu se dá sehnat levněji. Co je ovšem výrazně dražší v Čechách, je prací prášek. Menší balení stojí u nás přibližně jednou tolik co v Německu. Mnohem levněji vás na druhé straně Krušných hor vyjdou sladkosti. Čokoláda je tu za 1 euro (26 korun), v Teplicích fialovou Milku pořídíte také, ale její cena se pohybuje kolem 35 korun.

Před cestou do Německa si rozhodně natankujte doma. Ceny nafty a benzínu jsou tam totiž znatelně vyšší.

Určitou konkurenci vzdáleným německým marketům dělají přímo v Teplicích malé asijské obchody. Jejich provozovatelé postupně upouštějí od levných oděvů a obuvi a soustředí se spíše na potraviny, drogerii a také zeleninu s ovocem. „Zeleninu nám vozí kolegové čerstvou každý den z Německa. Lidé nakupují u nás. Snažíme se mít hodně zboží,“ řekl lámanou češtinou muž za pokladnou jednoho teplického asijského obchodu.

Kromě honby za nákupy vyrážejí Tepličané do Německa „nasávat“ vánoční atmosféru. Nejčastější do Drážďan na tamní trhy.