V Anglii žije či pracuje řada Tepličanů. Někteří z nich už desítky let. Přestože věřili, že ohlášený brexit nakonec nenastane, vystoupení Velké Británie z Evropské unie teď začínají čím dál více prožívat. Především s ohledem na to, jak bude jejich život vypadat v budoucnu.

Přes 15 let pracuje v Londýně 43letý Jan Plzák. Z České republiky odešel, protože se mu tady nelíbila místní politika. „Brexit je tady momentálně to jediné, co se tu dokola řeší. Všechno ostatní je na vedlejší koleji. Všechno úsilí a finanční zdroje jdou na tento, podle mě politický nesmysl,“ říká muž ze severních Čech, kam se vrací několikrát během roku za rodinou.

Jeho pobyt v královské zemi by brexit neměl ovlivnit, protože už má britské občanství. Do života mu ale toto téma přeci jen zasáhlo.

„Působí to na mě negativně. Stresuje mě všude o tom neustále poslouchat. Už ani nekoukám na televizi, ani neposlouchám zprávy v rádiu,“ uvádí. Určitou nejistotu vidí v tom, jak to po brexitu bude s dostupností práce pro lidi.

„Lidé tu nejspíše přijdou o práci, protože hodně společností se už teď stěhuje z Británie pryč,“ podotýká. Rozhodnutí o ukončení členství v EU pro Velkou Británii považuje za nesmysl realizovaný konzervativci z extrémní pravice a ultrapravicovou nezávislou stranou.

Podobně jako Jan žije v Anglii už řadu let jeho sestra Lenka. Ta ale zatím britské občanství nemá, proto si v důsledku chystajícího se brexitu musela požádat o tzv. status usedlíka. „Předpokládám, že pak budu mít stejná práva na život jako doposud. Alespoň to tak slibují. Mohu pracovat a využívat zdravotní péči,“ říká žena, která v Londýně založila rodinu s Italem. Mají spolu syna.

Návrat z Anglie zpět do ČR nechystá. Pokud jí ovšem, jak podotýká, nevyžene zhoršení životních podmínek, čehož se na rozdíl od práva na bydlení a práci trochu obává. „Uvidíme, jaká tu pak bude životní úroveň. V rámci EU tu byly nastavené poměrně vysoké standardy. Už se mluví o zdražování a také o tom, že se budou dovážet levné věci z Ameriky,“ zmiňuje.

Honza i Lenka zatím nevidí problém v tom, že se má zhoršit přeshraniční styk mezi Spojeným královstvím a Českou republikou, kam se oba během roku několikrát vracejí za rodinou a přáteli. „Mám vyřízený britský pas, sestra si ho po získání občanství také udělá,“ směje se muž, který se už napůl cítí britským občanem. „Rodné Česko ale nezavrhnu. I když nesouhlasím s místní politickou scénou, neznamená to, že přeruším veškeré přátelské vazby, které tu mám,“ je přesvědčený.

Británie přestane být členem EU 29. března. V tu chvíli se na ni přestanou vztahovat veškerá nová pravidla v rámci Unie. Teplický europoslanec Jaromír Kohlíček má v případě chystajícího se brexitu a především jeho dopadů na ekonomiku jasno. „V případě Velké Británie znamená tzv. tvrdý brexit pouze dvě záležitosti. První je to, že obchod se bude i nadále řídit podmínkami danými Světovou obchodní organizací. A zadruhé budou i nadále v Británii platit zákony přijaté ještě v době členství v Unii.“

Brexitu a jeho dopadům na ČR se věnuje téma v Týdeníku Směr, který je v úterý součástí Deníku, v dalších dnech je samostatně prodejný.