„Člověk musí v životě hodně bojovat, aby se jím propletl. Tak to ale na tom světě prostě chodí. Odměnou je pak radost z dětí, které máte okolo sebe,“ říká usměvavá jubilantka.

Pochází z Dolínek u Prahy z rodiny panského kočího a děvečky ze statku, v současné době už řadu let žije u dcery v Teplicích. Tuhý kořínek má v genech, starší sestra zemřela v 99 letech, mladší bratr Jaroslav bude sfoukávat 99 svíček na dortu v září.

„Prožila nelehké dětství, protože už jako malá musela pomáhat v hospodářství. Chvilky s kamarády proto byly tehdy velmi cenné. I tak o dobrodružství nouze nebyla,“ líčí z kroniky života své babičky vnuk Roman, kterého od jubilantky dělí rovné půlstoletí. Narozeniny s padesátiletým odstupem oslavili v minulých dnech společně.

Ilustrační snímek.
Osud dvou lokálek na Teplicku zůstává otevřený

Ze vzpomínek na dětství vytáhla milá dáma z paměti historku o tom, jak s kamarády kradli třešně. Museli pro ně do hlídaného sadu. Aby se tam dostali, vymysleli si akční plán. Hlídače zamkli do boudy a psovi, který tam prostor okukoval, hodili buřty. „Pak už nám nic nebránilo v tom, abychom si načesali třešní plný klín,“ směje se paní Anna.

V dospělosti pracovala jako služebná, vzpomíná například na své působení v rodině lékárníka v Praze. Ve volném čase ráda tančila a také cvičila.

Těšit se může z devíti vnoučat a pravnoučat. „Ať už jsou vlastní krve, nebo jí je osud zavál do náruče, vždy má pro každé z nich vlídné slovo a dobrou radu,“ podotýká Lucie, manželka vnuka Romana.

Vdala se jen jednou, v roce 1941 za Františka, nejlaskavějšího a nejhodnějšího mužského na světě. Brzy však ovdověla. Od nucených prací v době války ji „zachránilo“ narození první dcery, po válce pak přišly další dvě děti. Ke koníčkům paní Anny vždy patřily ruční práce. Miluje květiny, se kterými si povídá. Do dnešního dne hraje na počítači hry, čímž si cvičí mozek.

Chmel. Ilustrační snímek
Chmelaři v kraji čekají slušnou úrodu. Chmelu bude více než loni

Zvláštní podíl na dlouhém životě paní Anny má její dcera Jarmila, která se o ni už 17 let stará, ačkoli už má svoje léta. Díky její lásce a obětavé péči v domácím prostředí je stoletá jubilantka stále aktivní, soběstačná a bystrá.

Lidé se dožívají vyššího věku než dřív

Věk v České republice se prodlužuje. Důvodem je podle lékařů mnohem úspěšnější léčba nemocí srdce než v minulosti. „Dále je to například efektivnější léčba nádorových onemocnění. Určitou roli hraje i pokrok v prevenci chorob. Faktorů je nicméně celá řada a dalším úkolem by měla být nejen vlastní délka života člověka, ale hlavně dlouhý život v dobré kvalitě,“ řekl Deníku Radovan Kunc z geriatrického centra Fakultní nemocnice v Plzni.

Stoletým vychází vstříc stát. Všichni obyvatelé Česka, kteří oslaví sté narozeniny, dostávají vyšší důchod. „Zvedá se jim automaticky o dva tisíce korun, bez žádosti,“ uvedla ředitelka odboru komunikace České správy sociálního zabezpečení Jana Buraňová. Částka má pokrýt výdaje na náročnější péči.

Mizefsy
Jeníkovfest nabídne v sobotu sedm kapel, pivo a klobásy