Do zajímavého projektu, který už funguje například v Ústí nebo Litoměřicích, se pustily dvě usměvavé ženy Anna Pášová s Kateřinou Bobkovou, původem recepční a asistentka ředitele. „Chodily jsme do podobného krámečku v Ústí a říkaly si, že by něco podobného mohlo být i v Teplicích. Tak jsme se do toho pustily,“ vypráví Anna Pášová. Začátek však nebyl snadný, cestu ke štěstí jim komplikovalo vyřízení mnoha úředních povolení. Nakonec se to ale podařilo a bezobalový obchůdek Na Hrášku v těchto dnech zahájil po půlročních přípravách provoz.

Mezi prvními zákazníky byla ve čtvrtek Vlaďka Zámyslická z Krupky. „Zajímalo mě, jak to vypadá, když to nemá obaly, a jak vůbec ten princip funguje,“ líčí žena v obchodě. S prázdnou neodešla. Koupila si suroviny pro vaření. Například kuskus jí Anna Pášová odsypala z dóz upevněných na stěně. Kdo nemá vlastní nádobu, může si vypůjčit sklenici, kterou při další návštěvě zase přinese pro ostatní.

Lidé nápad oceňují

Reakce lidí na nový projekt v Teplicích jsou pozitivní. Svědčí o tom první komentáře na stránce obchůdku na Facebooku. „Je to tam super, milá děvčata. Budu se ráda vracet i přes to, že jsem jim to tam trochu zadělala při tankování aviváže,“ napsala například Marcela. Prodavačky to vzaly s úsměvem. „Nehody se stávají,“ reagovaly.

Koncept bezobalových prodejen není v Česku ničím novým. Ministerstvo průmyslu a obchodu dokonce vydalo pro bezobalové prodejny manuál, ze kterého ženy v Teplicích vycházely. „Také jsme se inspirovaly u rozjetých prodejen tohoto typu, abychom se měly od čeho odrazit. Především je to ale o realizaci našich představ. Jsou tu zakomponované naše nápady, snažily jsme se to udělat tak, jak se to líbí nám,“ vysvětluje Pášová.

Síť odběratelů pro takto „nebalené“ produkty vidí obě ženy v mladší i starší generaci. Během jedné půlhodiny ve čtvrtek v obchůdku nakoupila mladá paní i starší žena. Každá brala něco jiného. Zatímco věkově mladší si nechala odvážit sušenky, seniorka poptávala těstoviny a koření.

Filozofií projektu je chránit planetu a přispět ke snížení dalšího znečišťování. Český občan podle statistik vyprodukuje přibližně 317 kg odpadu ročně. A právě to se snaží plán bezobalových prodejen změnit. Nově k tomu přispívají v Teplících. Až půjdete do prodejny, vezměte si tedy s sebou nádoby, ve kterých budete potraviny uchovávat nebo přenášet – sklenice, krabičky, pytlíky. V obchodě si vyberete surovinu a prodavačky vám do nádoby odsypou požadované množství, které posléze zváží na váze (konečná váha je bez předem odváženého obalu). Některé suroviny jsou v samospádových zásobnících, ze kterých si je můžete odsypávat sami.