V Krupce a Teplicích chybí koupaliště. Plovárnu mají v Duchcově, Bílině a po rekonstrukci slouží v Oseku. Právě volnočasové aktivity jsou jedny z hlavních kritérií srovnávacího výzkumu Místo pro život, který už osmým rokem mapuje kvalitu života obyvatel v jednotlivých krajích České republiky.

Ústecký region jako celek ve srovnání kvality života u lidí příliš neuspěl. Ze 14 krajů se umístil na předposledním místě. „Srovnáním dostává veřejnost možnost dlouhodobě sledovat stav jejich regionu a jeho vývoj,“ říká za organizátory projektu David Pavlát.

V Teplicích chybí koupaliště už řadu let. Plovárnu, která v lázeňském městě fungovala desítky let, radnice před lety „pohřbila“ kvůli žalostnému stavu a chybějícím penězům na rekonstrukci. Aktivisté nyní bojují za navrácení tohoto místa pro koupání.

„Za obnovu plovárny v Zámecké vznikla petice. Chceme toto nostalgické místo obnovit. Patří k Teplicím historicky a je škoda, že už léta nefunguje,“ míní Jiří Dušek, který patří v Teplicích k iniciátorům petice. Vedení města sice uvažuje do budoucna s prostorem pro koupání, ale na jiném místě, v lokalitě Nová Ves.

Koupaliště v Zámecké zahradě v době největší slávy.
Kvůli obnovení koupaliště Zámecká vznikla petice

V letošním roce se výzkum vedle tvrdých statistických dat více zaměřil také na to, jak se cítí a jak jsou spokojeni se životem samotní obyvatelé.

Rezervy obyvatelé našeho regionu stále spatřují v dostupnosti lékařské péče a zařízení pro seniory, v kapacitě lůžek v nemocnicích, dostupnosti lékáren, ve zdravotních a sociálních službách nebo v bezbariérovosti MHD. Kladně tuto oblast zhodnotilo pouze něco málo přes padesát procent dotazovaných lidí. Přitom podle primátora Jaroslava Kubery zrovna v Teplicích kladou na bezbariérový pohyb po městě velký důraz.

„Už před lety jsme vybudovali nové zastávky, kde jsou speciální obrubníky pro snadný nástup do vozidel,“ říká Kubera. Důraz podle něj dávají také na ekologičtější vozový park MHD. Podobným směrem se rozhodli jít také v Bílině.

Rekonstrukcí v těchto dnech prochází budova teplického magistrátu naproti Domu kultury v Teplicích.
Potřebujete nové doklady? Obrňte se trpělivostí!

„Pro dopravu po Bílině teď připravujeme nové elektrobusy, které tam budou jezdit,“ uvedl Roman Herden ze společnosti Arriva, která ve městě hromadnou dopravu zajišťuje.

Lidé na Teplicku poukazují negativně i na bezpečnost. Jako jednu z nejhorších lokalit označují čtvrť Trnovany. „Pohybuji se často v Trnovanech a každou chvíli se tu něco děje, u čeho musí zasahovat policie. Večer se tu bojím jít na ulici,“ dokládá Jan Palevec z Teplic.

Co se týče kriminality, vykazují Trnovany v policejních statistikách nejhorší čísla za celý okres.

Vizualizace části Trnovan, okolí objektu Jezevčík
Město chce oživit trnovanskou zónu strachu a špíny