Přes tisíc lidí z celého Ústeckého kraje přivezli strážníci nebo policisté vloni vystřízlivět na záchytku v Teplicích. Přičemž 30 procent z toho byli bezdomovci, kteří se po vyspání ne vždy vrátili do svého města či obce mimo okres Teplice. Někteří z nich zůstali v lázeňském městě a zapojili se do života místní komunity lidí bez domova. Vedení Teplic chce tento trend změnit. Ve spolupráci s neziskovou organizací Květina se pro ně snaží zajistit prostředky k tomu, aby se mohli vrátit zpět do míst, odkud se na teplickou záchytku dostali.

„Můžeme jim u nás půjčit telefon, aby mohli po opuštění záchytky kontaktovat své blízké. Ve spolupráci s terénními pracovníky propojíme tyto lidi s úřadem práce, kde mohou požádat o mimořádnou okamžitou pomoc,“ naznačila některé způsoby pomoci ředitelka neziskové organizace Květina Barbora Bočková.

Lékař a pacient - Ilustrační foto
Špatné vyhlídky. V kraji chybí praktici, zdravotní stav populace je žalostný

Lidé, kteří po vystřízlivění nemají kam jít nebo nejsou z Teplic, často vůbec nevědí, jak se dostat zpět „domů“. Nízkoprahové centrum, kde mohou bezdomovci požádat o pomoc, je v Denisově ulici, což je přibližně 15 minut chůze z nemocnice, kde sídlí protialkoholní stanice. Informace o pomoci klienti záchytky najdou na letáčku, který po vystřízlivění dostanou.

Záchytnou stanici v Teplicích provozuje Krajská zdravotní. Podle její mluvčí Jany Mrákotové prošlo v roce 2022 záchytnou protialkoholní a protitoxikomanickou stanicí v teplické nemocnici celkem 1239 klientů. „Z toho ambulantně tu ošetřili 62 lidí. Také 6 mladistvých. Z celkového počtu klientů v loňském roce bylo 360 lidí bez domova, tedy 30 procent,“ uvedla mluvčí.

Na službu doplácí kraj

Cena jednoho 24hodinového pobytu na záchytné stanici je 3 tisíce korun. Ne všichni klienti zaplatí. Doplácet za ně pak musí kraj, který tuto službu zřizuje.

Nejvíce klientů bylo z Teplic, následuje Ústí nad Labem, Most a Děčín. „Lidé bez domova využívají toho, že jsou tady, a už z města neodjedou. Cílem vedení města je teď tuto situaci řešit. Aby se tito klienti měli na koho obrátit a alespoň získali finanční obnos na cestu zpátky,“ řekl mluvčí Teplic Robin Röhrich.

Policista drží zabavené fénixovy slzy. Ilustrační foto
Drog je v kraji dost, hlavně pervitinu. Mladí si „řežou“ Fantu sirupem na kašel

Z podnětu primátora města Teplice Jiřího Štábla proto vznikla pracovní skupina, která se zabývá situací lidí opouštějících teplickou záchytku. Členové pracovní skupiny jsou zástupci odboru sociálních věcí a zdravotnictví teplického magistrátu, odboru vnitřní bezpečnosti Krajské zdravotní a neziskové organizace Květina.

Jak bude spolupráce fungovat, ukážou další týdny. První úspěchy ale už v Teplicích mají. Informace o pomoci se přímo na záchytce dozvěděl klient z okresu Děčín, který se po propuštění ocitl v Teplicích bez peněz a telefonických kontaktů na svou rodinu a blízké. Zaměstnanci nízkoprahového denního centra Květina mu zprostředkovali jízdenku do místa bydliště.