V uzavřeném místě v lokalitě od Hostomic do Chudeřic se ráno vytvořily kolony. Policie proto také hned ráno odklonila dopravu na vedlejší silnice. Tento stav trval po celý den. Silnici se podařilo po likvidaci následků nehod otevřít pro plynulý provoz až v noci.

Co se tam stalo?

"Silnice I/13 mezi Teplicemi a Bílinou byla na 90,5 km uzavřena z důvodu hromadné nehody 9 vozidel, včetně převrácené cisterny," uvedla v pondělí ráno po šesté hodině mluvčí teplické policie Ilona Gazdošová.

Dopravní servis Policie ČR hlásil na Teplicku od rána celou řadu nehod: 
* Například 6:35 v ulici Srbická, v obci Teplice, nehoda dvou osobních aut, bez zranění.
* 6:30 okres Teplice; nehoda u Hostomic, zdržení do 3 hodin; 2x OA.
* Od 6:45 silnice č. 13 z Bíliny - Chudeřice směr Teplice; nehoda; 3x OA, bez zranění
* Další nehody byly hlášené z Krupky a na Duchcovsku.

Mezi Teplicemi a Bílinou byla z pohledu nehod situace v pondělí ráno na Teplicku nejhorší. První řidič tu dostal smyk a postupně do něj narazila další auta. Bylo to na více místech najednou. Navíc tam byla převrácená i cisterna, ze které vytekl náklad na silnici. Likvidace havarované cisterny byla v daném úseku hromadné nehody nejhorší.

Náledí dělalo v pondělí ráno na Teplicku velké problémy

Podle řidičů se od noci na pondělní ráno tvořilo náledí také na silnici z Bořislavi. "Klouzala jsem do práce, nebylo to nic pěkného. Cesta trvala mnohem déle, než normálně jezdím," řekla deníku jedna z řidiček, která tímto směrem mířila ráno do Teplic. 

Oteplí se. Pondělní ranní ledovku vystřídají podle meteorologů teploty blížící se deseti stupňům. Druhá polovina týdne bude už chladnější.

Náledí na silnici je meteorologický jev, při kterém zemský povrch pokryje ledová vrstva vytvořená z vody, která se předtím na povrchu nacházela. Náledí vzniká tehdy, pokud teplota zemského povrchu klesne pod bod mrazu. Rozdíl mezi ledovkou a náledím spočívá ve způsobu jejich vzniku, avšak z hlediska jejich nebezpečnosti na komunikacích apod. není mezi nimi rozdíl. Z hlediska možností tvorby ledu se příznivé podmínky vyskytují často na mostech a v prostorech ve slunečním stínu (severní svahy apod.). 

Tohle vás také zaujme:
Jak se bude těžit lithium na Cínovci? Byli jsme na místě plánovaného dolu

Deník se podíval na místo plánované těžby lithia i do sídla těžařské firmy | Video: Deník/Jaroslav Balvín