„Byla by škoda, kdyby dobře rozjetý festival zanikl. Proto jsme se dohodli na vzájemné spolupráci se spolkem. Pořadatelem budou Teplice, Attack from North nám pomůže s programem,“ komentoval rozhodnutí náměstek primátora Jiří Štábl (ANO 2011), který má ve svém resortu kulturu.

Konkrétní finanční náklady neupřesnil, ale jak podotkl, neměly by se nikterak lišit od předchozích nákladů soukromé agentury. Ta v dobách, kdy festival probíhal v její režii, žádala po městě dotaci na akci ve výši 200 tisíc korun.

PŘIJEDE DĚDA MLÁDEK

Pro zástupce Attack from North je rozhodnutí města příznivá zpráva. „Jsme rádi, že vedení města si vzalo festival za svůj, protože to byli radní města, kteří před čtyřmi lety s nápadem na uspořádání nového festivalu v centru Teplic přišli. Náš spolek měl jen pomoct s organizací,“ uvedl Petr Bydžovský ze spolku Attack from North.

Současně prozradil první potvrzené účinkující na festivalu. „Už máme potvrzenou hlavní kapelu Děda Mládek Illegal Band a hned začneme chystat celý program. Určitě se dostane i na teplické kapely, například už jsme domluveni s nově vzniklou skupinou Furyant,“ dodal Bydžovský.

Právě na prostor pro teplické kapely apelovala opozice, jejíž zástupci při posledním zasedání zastupitelstva vyvolali diskuzi na téma rozdělování peněz na kulturní akce ve městě. Zastupitel Jiří Řehák (Volba PRO! Teplice) chtěl slyšet, proč se někomu dává 100 procent požadované částky (spolek ovšem žádal o 90 %), a jiným se požadavky krátí i více než o polovinu.

Prohlédněte si galerie z předchozích ročníků: 

Výsledkem diskuze bylo, že dotace 200 tisíc pro Attack from North na uspořádání festivalu neprošla. Pořadatelé v důsledku toho oznámili, že 4. ročník akce Teplice free LIVE tedy nebude.

Po pár dnech ale došlo ke vzkříšení a vypadá to, že v polovině července náměstí Svobody přeci jen ožije. „Ještě o tom budeme jednat. Ale v podstatě jsme se spolkem Attack from North už domluvení,“ konstatoval v pondělí odpoledne náměstek primátora Jiří Štábl.

Jiří Řehák zájem města o kulturní dění ve městě kvituje. Problém ale vidí v tom, jak k tomu vedení radnice přistupuje. „Způsob, jakým se to děje, je k pláči. Zastupitelstvo totiž tuto akci z několika důvodů neodsouhlasilo. Takže se to udělalo tak, že zastupitelé nejsou potřeba.

V tomto případě kulturní akce to asi není nebezpečné, ale o politické kultuře nového vedení města to říká hodně,“ komentuje vzniklou situaci. Festival Teplice free LIVE se koná vždy v polovině července v centru města. Letos to vychází na sobotu 13. července.