Jankovcova, Dlouhá, Mánesovo náměstí, oblast Valy a také například Šestidomí. Nejen v těchto ulicích a čtvrtích Teplic bude město letos opravovat silnice a chodníky. Lokalit, do kterých z letošního rozpočtu potečou peníze, je na seznamu mnohem více. V rámci rekonstrukčních prací nechá radnice vyměnit i stávající pouliční lampy nebo vybuduje nová parkoviště. Vedení Teplic pro zlepšení stavu komunikací a s tím spojenou výstavbou vyčlenilo přibližně 300 milionů korun.

„Máme toho v plánu opravdu hodně. Dáváme každoročně do oprav nemalé peníze. Jednotlivé rekonstrukční práce se snažíme koordinovat s vodaři a plynaři, aby výkopy v ulicích co nejméně zatěžovaly tamní obyvatele,“ říká Ivana Müllerová z odboru dopravy teplického magistrátu.

Z celkových výdajů 1,5 miliardy korun, se kterým budou letos Teplice disponovat, půjde do komunikací zhruba pětina. K největším investičním akcím patří nové napojení Kladrubské ulice na výpadovku z Teplic na Bílinu. Na úpravu stávající silnice v této části města je v rozpočtu vyčleněná částka 10 milionů korun. V současné době na křižovatce chybí dopravní značky, nejsou tu ani odbočovací pruhy.


„Byly dvě možnosti. Upravit toto místo pro další provoz, nebo odbočku zaslepit,“ podotýká Müllerová. Je to pozůstatek z 80. let, kdy tudy jezdila zejména nákladní auta zajíždějící do bývalého areálu Bonex, kde byly sklady a autopark. Dnes je zde více domků, jejichž obyvatelé silnici využívají.

Pokračovat bude letos rekonstrukce ulic v oblasti Šestidomí nedaleko teplické botanické zahrady. Práce zde běží i přes zimu. Právě zde město spolupracuje s vodaři, kteří tu postupně v zemi pod silnicí mění staré potrubí za nové. Podobné rekonstrukční práce postihnou také Jankovcovu ulici.

Na další odstavné plochy pro svá auta se mohou těšit obyvatelé sídliště V Závětří. Na už druhou etapu výstavby vedení radnice v rozpočtu vyčlenilo pro letošek přibližně 4 miliony korun. Aut v této lokalitě města přibývá, parkovacích míst je málo. „Když přijedete pozdě večer, nemáte vůbec šanci najít volné místo, kde byste auto odstavil,“ líčí místní Karel Mašek.

Tepličtí plánují i nové přechody pro chodce. Například v Bohosudovské ulici u Kauflandu vyjde nová „zebra“ včetně úprav okolí na 300 tisíc korun. I u dalšího nákupního centra v Teplicích čekejte novinky. V sousedství Albertu na Mánesově náměstí nechá město za 1,5 milionu korun opravit chodníky a zmodernizuje při této příležitosti autobusovou zastávku.

Po dokončení stavebních prací na krytém bazénu lázní v centru Teplic se do nového má letos obléknout Lázeňská ulička. Rekonstrukci čeká i nedalekou ulici Dlouhá. Další nové chodníky mají být na Valech, v Luční a také Svatoplukově ulici. Více aut by se po výstavbě parkovacích ploch mohlo vtěsnat do ulice Sokolovská cesta.

V rozpočtu odboru dopravy jsou vyčleněné také necelé dva miliony korun na přípravné práce ohledně plánované revitalizace Tržního náměstí. Vizi, jak by to tam mohlo v budoucnu vypadat, předložil loni na sklonku léta zastupitelům teplický architekt Jan Hanzlík. Začne se pracovat i na projektové dokumentaci k oživení Masarykovy ulice v Trnovanech.