Potřeba rozšíření sociální sítě pro osoby s PAS vzešla z analýzy, kterou si nechali zpracovat na ústeckém hejtmanství. Náměstek hejtmana Jiří Kulhánek vypočítává, že speciálně na to bude v krajském rozpočtu na příští rok 10 milionů. „Peníze jsou na přípravu míst i školení,“ nastínil náměstek s tím, že si zařízení můžou požádat třeba i o navýšení mezd personálu. To by mohlo pomoct i náboru fyzicky zdatnějších mužů, kteří se jinak do sociálních služeb nehrnou.

Za významný posun považuje novinku Petr Böhm z iniciativy Pomozte nám z PASti. „Získáme kapacity odlehčovacích a pobytových služeb speciálně pro autisty, které tu vůbec nebyly,“ potvrdil aktivista a sám také rodič dítěte s autismem z Ústí nad Labem.

Ředitelka Drahomíra Brožová se synem Martinem, jedním z klientů, a další klient.
Nekalosti v Heliasu? Jen drbárna, hodnotí ředitelka třaskavou reportáž Jana Tuny

Přijímat autisty mezi méně problémové klienty bylo dosud v některých zařízeních spíš na dobré vůli vedení. A rodiče se těžko dobírali možnosti si alespoň odlehčovací službou krátkodobě odpočinout, věnovat se dalším svým dětem nebo dohánět pracovní resty.

Po nynějším rozšíření služeb pro osoby s PAS na Litoměřicku, Teplicku, Děčínsku a Ústecku by podle Böhma měla být dalším krokem větší nabídka na Chomutovsku a Mostecku.

V Suchém mysleli i na uklidňovací místnost

Dvojnásobnou kapacitu než nyní nabídne autistům od nového roku ústecký Helias. Ten pro větší počet klientů adaptoval nové prostory v stávajícím sídle na Klíši. Kvůli tomu tam nedávno byla registrátorka z kraje. „Kontrolovala prostory, jestli jsou vyhovující jak po hygienické stránce, tak po stránce rozměrové,“ vysvětlila Drahomíra Brožová, ředitelka Heliasu. V tom se teď točí i jiné kontroly, a to po odvysílání už třetí kritické reportáže investigativce Jana Tuny. „Jedna probíhá, tam uvidíme, dvě už skončily – ty jsou bez pochybení, v pořádku,“ shrnula dosavadní průběh kontrol Brožová. Publicista ve videu nařkl ředitelku Brožovou z řady nekalostí včetně neprůhledného nakládání s dotacemi a jejich zneužívání ve vlastní prospěch. Ale například i z protěžování syna před ostatními klienty.

Zcela nové zařízení přímo pro osoby s PAS dokončují v místní části Modlan. Domov v Suchém na Teplicku nabídne rodičům autistických klientů pobytová lůžka i odlehčovací služby. Koncept slibuje nadstandardní vybavení včetně šesti bezbariérových pokojů, atriové zahrady, cvičné kuchyně a obchodu, vyšetřovny či uklidňovací místnosti nebo nákladové rampy a stání pro sanitku. „V těchto dnech finišujeme výstavbu, do krajské sítě jsme zařazení na příští rok,“ řekl Tomáš Minařík, předseda spolku Sociální a zdravotní služby Teplice.

Ondra (vlevo) a Honza mají diagnostikovanou poruchu autistického spektra.
Bez pomoci. Rodiče odrostlých dětí s autismem čelí agresi, vyčerpání a beznaději

Od ledna by měla přibýt ambulantní služba pro autisty také v děčínském denním stacionáři Domino. Registraci od kraje tam už mají, teď chtějí přizpůsobovat interiér. „Sepisujeme, co musíme změnit, například bezpečnostní prvky jako fólie na okna,“ přiblížila Lucie Písaříková z Centra sociálních služeb Děčín. Na nové klienty se chystají i v litoměřické příspěvkovce Srdíčko. „Navyšujeme kapacitu pro osoby s PAS,“ potvrdila ředitelka Ivana Humlová. Vzhledem k specifičnosti práce s autisty chtějí posílit tým o pracovníka v přímé péči. Mluví i o potřebě zvláštních didaktických a kompenzačních pomůcek.

Kontroly v Heliasu stále probíhají
Po kritice v už několika reportážích Jana Tuny si v ústecké sociální službě podávají ruce inspekce subjektů, které domov podpořily. Zatím bez zjištění. Krajský úřad byl v zařízení hned po první reportáži zveřejněné 8. října. „Kontrola byla v pořádku,“ shrnula mluvčí hejtmanství Magdalena Fraňková.

Mimořádnou kontrolu vyúčtování městské dotace podnikli i magistrátní úředníci. „Stále probíhá,“ sdělila za Ústí Romana Macová. Ukončenou kontrolu nemají ani úředníci ministerstva pro místní rozvoj. „V současné době běží lhůta pro dodání chybějících podkladů, dokládajících využití nakoupených vozidel,“ uvedla za rezort Veronika Hešíková.

Na základě reportáže Helias zařadili do plánu inspekcí i na ministerstvu práce a sociálních věcí. Ani v tomto případě ještě nejsou výsledky. „Naposledy byl tento subjekt prověřován v roce 2018, kdy byla stacionáři udělena pokuta 5 tisíc za nedostatky ve smlouvě o poskytování sociálních služeb a dalších 5 tisíc za překročení výše zákonných úhrad. Šlo však o mírné prohřešky,“ konstatoval Jakub Augusta z ministerstva.