Nový babybox pro odložené děti byl na začátku června zprovozněn v teplické nemocnici. Po Kadani a Chomutovu se jedná v pořadí o třetí babybox v kraji a o čtyřiadvacátý babybox v republice. Včera byl další, pětadvacátý, uveden do provozu v Nymburku.

Myšlenka zprovoznění babyboxu vyšla ze společného jednání bývalého ředitele teplické nemocnice ing. Prokopa s Ludvíkem Hessem, který je zakladatelem projektu babyboxu a předsedou Občanského sdružení Babybox pro odložené děti – Statim.

Babybox je umístěn v boční zdi nemocnice v ulici Bratislavská, jen pár metrů od porodnice. Zde je také na novorozeneckém oddělení se 24hodinovou přítomností sester umístěno signalizační zařízení.

Samozřejmostí je i alarm, který na vložení dítěte upozorní. Schránka o rozměrech 100×60×50 centimetrů je vytápěna na 28 stupňů a opatřena větráním.

Matka, které se dostane do tak tíživé situace, že nebude schopna se o své novorozené dítě postarat, může ho do babyboxu odložit anonymně Odložené dítě vzápětí dostane veškerou zdravotní péči a sociální pomoc.

„Doufám, že náš babybox zůstane prázdný,“ věří primář dětského oddělení MUDr. Jaroslav Procházka. Popsal nám také, jak babybox funguje.

Po vložení dítěte už schránka nejde zvenčí otevřít a ihned se spustí alarm a také čidla zvýší úměrně teplotu. Alarm zní do té doby, než miminko sestra z boxu zevnitř vyndá a odnese na novorozenecké oddělení, kde o něj bude postaráno. Babybox je umístěn tak, aby byla ctěna anonymita lidí, kteří se sem v tíživé situaci rozhodnou dítě umístit. „Program Babybox – Stytim je jasný a zřetelný. Má jediné přání. Aby již nikdy nebylo nalezeno mrtvé tělíčko novorozence,“ uvedl zakladatel babyboxů Ludvík Hess.

Na zřízení babyboxu v Teplicích přispěla celá řada sponzorů, provoz bude financovat teplická nemocnice z vlastních zdrojů. (ot)

SEZNAM BABYBOXŮ:

1. GynCentrum – Hloubětínský zámeček, Praha 9, Hloubětínská 3
2. Nemocnice Milosrdných bratří – Brno, Polní 3
3. Fakultní nemocnice v Olomouci
4. Nemocnice Kadaň
5. Nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně
6. Nemocnice Pelhřimov
7. Nemocnice Ústí nad Orlicí
8. Oblastní nemocnice Mladá Boleslav
9. Nemocnice Sokolov
10. Krajská nemocnice Liberec
11. Nemocnice Pardubice
12. Nemocnice Kladno
13. Oblastní nemocnice Příbram
14. Nemocnice ve Frýdku – Místku
15. Městská nemocnice Ostrava
16. Slezská nemocnice v Opavě
17. Nemocnice Chomutov
18. Nemocnice Kolín
19. Nemocnice Jindřichův Hradec
20. Nemocnice Šumperk
21. Nemocnice Náchod
22. Nemocnice Strakonice
23. Klatovská nemocnice
24. Nemocnice Teplice (od 28. května)
25. Nemocnice Nymburk (od 1. června)