Na kolonádě v Teplicích začala ve čtvrtek chrlit vodu nová fontána. Je v Teplicích už osmnáctým „osvěžovačem“, a je to takzvaná fontána pro každého, které primátor Jaroslav Kubera říká Mokré tričko. „Voda vystřikuje přímo ze země, takže se v trysku vody může kdo chce osvěžit podle libosti. To bude určitě velmi příjemné obzvlášť v horkých dnech,“ uvedl k nové fontáně Kubera. Pořádně si ji Tepličané užijí ale až příští léto.

Stavební práce v prostoru vedle Domu kultury probíhaly už od června. Spuštění nové fontány ale zpozdil probíhající archeologický průzkum.

Od čtvrtka je fontána v provozu a dělá radost prvním kolemjdoucím. Nadšené jsou samozřejmě především děti. Maminky mají co dělat je uhlídat, aby stříkající vodu nevyzkoušely rovnou na vlastní kůži. V okolí fontány bylo vybudováno nové posezení. Ve městě tak vznikl další prostor nabízející příjemné místo k odpočinku.

Fontánu tvoří zapuštěný bazén o délce 13 m, překrytý litinovými mřížemi v úrovni okolního terénu. Vodní kulisu vytváří 16 trysek s napěněným, nepravidelně pulzujícím proudem vody. Srdce fontány je umístěno v podzemní šachtě o velikosti téměř 53 m3. Zde je soustředěna veškerá technologie včetně akumulační vodní nádrže o objemu 10 m3.

Náklady na technologické zařízení byly nejvyšší položkou v celkovém rozpočtu akce, který činil zhruba čtyři miliony korun.

Provoz osmnácti fontán, vodotrysků a kašen na území města Teplic má město objednáno do poloviny října. Pak se začnou připravovat na zimní spánek. Budou demontovány trysky a další části zazimovány tak, aby na jaře byla tato zařízení připravena opět na sezonní provoz. (re)