Své podnikání parta kluků začínala před lety v Teplicích. Ve městě, o kterém aktuální srovnávací výzkum Město pro byznys jednoznačně ukázal, že bylo vloni podnikatelsky nejatraktivnějším místem v Ústeckém kraji. Z hlediska podnikatelského potenciálu se v roce 2021 dařilo velmi dobře také v Ústí nad Labem a Roudnici nad Labem na Litoměřicku nebo Litvínově na Mostecku. Analytici agentury Datank porovnali všech 205 obcí s rozšířenou působností v České republice a městských částí Prahy.

Teplice nemají žádný úvěr u bank. Mohou se pochlubit tím, že jako město mají nulové náklady na dluhovou službu a také vysokou likviditu. „Tento přístup shrnuje naše dlouhodobě dodržované heslo, a to je nepodnikat a nepřekážet,“ komentuje z podnikatelského trůnu v kraji primátor lázeňského města Hynek Hanza. „Dobré podnikatelské prostředí ideálně vytvoříte tím, že neházíme podnikatelům klacky pod nohy a nechceme jim zbytečně konkurovat na bázi nejrůznějších městských společností,“ podotkl.

V Teplicích je v rámci celého Ústeckého kraje nejvíce právnických osob v přepočtu na obyvatele. Volnější přístup radnice v podnikatelské sféře nahrává třeba provozovatelům restaurací a kaváren. „Drobní podnikatelé, kavárníci a restauratéři historicky u nás neplatí jakýkoliv poplatek za zábor veřejného prostranství, když například chtějí předzahrádku a podobně,“ zmínil primátor.

Město v rámci kraje v porovnávacím průzkumu skončilo nadprůměrně v testu elektronické komunikace, který ověřuje prostřednictvím fiktivních podnikatelských dotazů, jak rychle a kvalitně na ně reagují místní živnostenské úřady. Teplice mají podobně jako Ústí v regionu největší počet dobíjecích stanic pro elektromobily. Jedna z posledních letos vyrostla u marketu v teplické části Prosetice. Od svého spuštění ji majitelé elektromobilů hojně využívají.

Celkové pořadí v první desítce v Ústeckém kraji
1. Teplice
2. Ústí nad Labem
3. Roudnice nad Labem
4. Litvínov
5. Litoměřice
6. Varnsdorf
7. Lovosice
8. Most
9. Žatec
10. Louny
Zdroj: mestoprobyznys.cz