Kdo v těchto dnech procházel šanovským parkem v Teplicích, mohl vidět změnu v prostoru u mušle. Město zde nechalo vykácet stromovou alej podél hlavní cesty. Technické služby tu následně v celém prostoru místo nich vysázely dvacet nových stromů.

Podle primátora Teplic Jiřího Štábla je důvod prostý. „Chceme vrátit této části parku původní podobu,“ komentuje změnu. Informace o omlazení prostoru u Mušle se objevila na webových stránkách města. Ve zpráva se píše, že revitalizace má mít historický kontext. Tato oblast Teplic je totiž součástí městské památkové zóny. Současný stav parku, který nese oficiální název Československé armády, už prý ale nepřipomínal jeho historický charakter. Odbor životního prostředí města si proto nechal zpracovat projektovou dokumentaci na změnu. Tu pak předložil památkářům, kteří to schválili.

Ve zprávě města se také píše, že původní liniová výsadba katalp s kulovitou korunou tu byla vysazena někdy v roce 2000. Bez kontextu k budoucnosti. „Zmíněnému druhu se v daném místě nedařilo. V minulých letech musely být už některé z dřevin z důvodu špatného zdravotního stavu odstraněny. Po prozkoumání archivních materiálů se také ukázalo, že jsou tyto stromy bohužel v šanovském parku rovněž kompozičně i druhově nevhodné. Z tohoto důvodu budou zmíněné stromy nahrazeny novými a vhodnějšími. Konkrétně se jedná o jírovce, javory a třešně,“ zní důvod změny. 

Město chce touto iniciativou zlepšit estetický dojem parku, vrátit mu nádech historie a vytvořit tím příjemnou atmosféru pro občany i návštěvníky.  

Tohle vás také zaujme: 
Nádraží Teplice v Čechách má první část rekonstrukce téměř hotovou

Z průběhu rekonstrukce nádraží v Teplicích. | Video: Deník/Petr Málek