Expozice Ústeckého kraje na světové výstavě EXPO v italském Miláně se otevře už dnes. Jejím tématem je Láska a příroda. Na výstavě, která bude v českém pavilonu k vidění až do konce srpna, se kraj představí jako region s hlubokou tradicí řemeslné a zemědělské výroby.

Stálá expozice návštěvníkům nabídne exponáty charakterizující exkluzivitu kraje v rámci celého světa. „Nebude chybět motiv chmele a vína typického pro náš kraj, porcelán, sklářská a umělecká výroba. Živý chmel, který bude součástí expozice, byl vypěstován speciálně na Expo," uvedla krajská mluvčí Lucie Dosedělová.

Teplicko budou mimo jiné reprezentovat výrobky Českého porcelánu v Dubí. Návštěvníci si na místě budou moci vyzkoušet zdobení porcelánu v „nadživotní" velikosti.

„Dnes je český cibulák vyráběn ve více než 660 tvarech, je populární po celém světě. Na Expo vezeme jakýsi průřez historie porcelánu," přiblížil část expozice hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček.

„Prezentovat budeme v Miláně nejen tradiční cibulový porcelán, ale i moderní pojetí porcelánu. Je to od baroka přes rokoko po modernu," upřesnil generální ředitel společnosti Český porcelán Dubí Vladimír Feix. Vedle cibuláku budou moci návštěvníci světové výstavy obdivovat bílou, jemně zdobenou „Operu", která měla úspěch u účastníků jarního frankfurtského veletrhu Ambiente. Ve vitríně milánského výstaviště budou ukázky této jídelní, kávové i čajové porcelánové soupravy, jež jsou pojednány plasticky. Povrch je výrazně reliéfní, přitom ale jemný, jako protipól k zatím upřednostňovaným hladkým a strohým tvarům.

V rámci regionálních dní o víkendu 22. a 23. srpna se na podiu vystřídá řada zajímavých umělců z Ústeckého kraje. Představí se sólový zpěvák Radim Schwab, šestice hráčů na bicí z teplické konzervatoře, kteří vystupují pod názvem No Metronome Percussion. Diváci uslyší i moderní beatbox v podání Ondřeje Havlíka, kterého doprovodí zpěvák Martin Svátek a na klavír Jiří Vidasov.

Vodní zdroje na výstavě zastoupí Bílinská kyselka. „Chceme co nejlépe přiblížit všechny krásy, zajímavosti a výsledky lidského umu, znalostí a regionálních tradic," popsal radní Ústeckého kraje pro cestovní ruch Jan Szántó.

V čele expozice bude i speciálně vytvořená skleněná vitráž z dílny manželů Kantových, která vyobrazuje Portu Bohemicu.

Zájemci se budou moci vyfotit s Giacomo Casanovou nebo se posadit do repliky křesla z duchcovského zámku, na kterém prý on sám kdysi sedával.

Muzeum v Terezíně zapůjčí křišťálové otisky dlaní slavných osobností z řad sportovců, umělců i českých hrdinů. Kdo má rád historické romantické příběhy, jistě ho zaujmou granátové šperky baronky Ulriky von Levetzow, která se do dějin zapsala jako poslední velká láska Johanna Wolfganga Goetha.

Příběh Ulriky zaujal i básnířku Alenu Melicharovou z Košťan. Její „Ulrika", v česko německém vydání, bude doprovázet repliku granátových šperků Ulriky von Levetzow.

„ Ulrika byla tištěna především pro třebívlický zámek. Paní starostka Třebenic ji přidala ke šperkům a tak mám radost, že se může moje „Ulrika" do Milána podívat také…," řekla nám Alena Melicharová, které své verše i sama ilustrovala. Druhé dvojjazyčné vydání vydala Severočeská vědecká knihovna v Ústí nad Labem.