V Denisově ulici v Teplicích ve čtvrtek 2. ledna začalo fungovat nízkoprahové denní centrum, které nabízí služby pro lidi žijící na ulici. Provozuje ho nezisková organizace Květina. Otevřeno má každý pracovní den od 9 do 15 hodin, o víkendu a svátcích od 10 do 14 hodin. „Nabídkou základní materiální a potravinové pomoci, poskytováním hygienického servisu i možnou sociální poradou cílíme na lidi na ulici,“ zmínila Bočková. „Zároveň chceme tyto lidi motivovat ke změně v životě a vést je ke zmírnění dopadů pobytu na ulici na jejich zdraví,“ dodala.

Podporu k tomu má Květina od města, které organizaci poskytlo do začátku částku 160 tisíc korun na vybavení centra a pokrytí části provozních nákladů při jeho rozjezdu. „Ač to nebyla snadná cesta, povedlo se to dotáhnout až do konce. Centrum začalo fungovat podle plánu hned od začátku ledna, což je dobře zvláště v těchto mrazivých dnech,“ podotkl náměstek primátora Jiří Štábl, který se přišel ve čtvrtek dopoledne do centra v Denisově ulici podívat.

SC Bouřňák otevře svůj areál, zatím pojede jen Údolíčko.
SC Bouřňák otevře svůj areál, zatím pojede jen Údolíčko

To, že současné mrazy nejsou pro nedobrovolné nocování v přírodě nic příjemného, potvrdil bezdomovec Jirka. Na ulici v Teplicích žije dva roky. Přebývá v opuštěné šachtě v oblasti Letné. „Mám tam matraci a pár dek, ale zima je v noci velká. Občas musím udělat pár dřepů, abych se trochu zahřál,“ popsal své noční mrazivé přežívání, když v novém centru lžící v misce promíchával horkou polévku.

„Je dobrá, alespoň mě prohřeje,“ liboval si. „Budete se pak chtít vysprchovat?“ zeptal se personál Květiny. „Pokud to je možné, rád toho využiju. Potřeboval bych také nějaké nové tričko, abych se převlékl,“ reagoval na výzvu muž, který má za sebou výchovu v dětském domově. Na ulici se ocitl poté, co přišel o bydlení kvůli nedostatku peněz. Občas si přivydělá na brigádě. Rád by prý nastoupil do pravidelné práce, ale když se představí jako člověk z ulice, nikde ho prý nechtějí.

Najít prostory trvalo měsíce

I na takové případy se má nové centrum v Teplicích zaměřit. Otevřít ho nebylo snadné. „Nelehké bylo zejména najít a získat nájemní vztah na vhodné prostory, což nám trvalo pět měsíců. Poté bylo potřeba prostory připravit a vybavit tak, aby vyhovovaly potřebám služby i klientů. Museli jsme zažádat o registraci a vyjednat zařazení do sítě sociálních služeb v Ústeckém kraji, což se nakonec podařilo,“ zmínila trnitou cestu k zahájení činnosti nového střediska jeho ředitelka.

Poznamenala, že k otevření nové služby přispěla řada subjektů. V květnu aktivity směřující k zahájení provozu podpořila Skupina ČEZ. V souvislosti s charitativní akcí Oranžové kolo se podařilo v rámci Zahájení lázeňské sezóny v Teplicích získat finanční podporu ve výši 52 tisíc. Na podzim podpořilo vznik služby město Teplice zmíněnou dotací ve výši 160 tisíc. „Finance jsme získávali také od Nadace Divoké husy, která zdvojnásobila výtěžek úspěšné listopadové benefiční akce. Naše aktivity podporují i dárci z řad občanů, kteří poskytují teplé oblečení, hygienické prostředky a drogerii a také nabídli pomoc při úpravách pronajatého objektu v soukromém domě,“ sdělila představitelka Květiny.

Vazební věznice v Teplicích. Ilustrační fotografie.
Tisíce vězňů na severu Čech čekaly na Ježíška a Nový rok za mřížemi