„Naposledy se rybník ve větší míře čistil někdy v 70. letech. Odbahnění je už nutné,“ uvedla Dagmar Teuschelová z teplického magistrátu. Podle ní město využilo první z uvažovaných variant a nechalo rybník bez vody přes zimu už od loňského výlovu. Druhá možnost byla vypustit ho teď v předjaří, než začne jeho revitalizace.Práce jsou rozložené přibližně na půl roku. Začne se na jaře. Největší část naplánované obnovy Dolního rybníka v Zámecké zahradě zabere odbagrování a likvidace bahna. Radnice nechá také upravit břehy, čímž by se celé místo mělo více zvelebit.

Tři desítky let rybník rok co rok vypouštěl Václav Pondělík, který měl z pozice teplických rybářů tento chovný revír na starosti. „Vloni jsem si zatočil vypouštěcím šoupětem zřejmě naposledy,“ řekl. Zda i po revitalizaci zůstane vodní nádrž jako chovná, není jasné. O budoucnosti zatím nikdo z radnice nehovoří.

Podobně jako i druhý a větší rybník v Zámecké zahradě, který chce město v budoucnu také revitalizovat, má tento menší svoji bohatou historii. V kronikách se píše, že v časech mrazivého období se v Teplicích zaplňovalo kluziště na Dolním rybníku množstvím bruslařů. „Páni zde dvorně konverzovali s dámami a pevně se drželi při párových jízdách. Zdejší ostřílení bruslaři tady jezdili zásadně s rukama za zády,“ vylíčil Pavel Kovář, který se zajímá o historii Teplic.

„Vše se neobešlo bez patřičného veselí, hlaholu, a aby toho nebylo málo, vyhrávala k tomu ještě navíc kapela nedalekého Střeleckého spolku, který sídlil ve stráni nad rybníkem, nedaleko dnešního sídla Lesů České republiky,“ dodal Kovář. Rybníky na svém území revitalizují i jiná města v okrese. Například před 10 lety vyvezla specializovaná firma 50 tisíc kubíků bahna, které leželo na dně rybníka Barbora v centru Duchcova. Při následné kompletní generálce byly postaveny hráze, upraveny výpusť a přítok do třináctihektarového rybníka.

Místní rybáři ho chtěli obnovit už mnohem dříve, ale teprve až v roce 2009 se podařilo získat dotaci z ministerstva zemědělství, které jim poskytlo 10 milionů korun. Pomohly také Severočeské doly, část uhradilo město. Odbahnění přineslo větší objem vody. „Kapacita se zvýšila až o třetinu,“ konstatoval po revitalizaci Vladimír Cholenský z místní rybářské organizace.Odbahnit a upravit chtějí rybník také v obci Proboštov. Projektovou dokumentaci na to mají připravenou. „Předpokládané náklady činí přibližně 13 milionů korun,“ uvedla vloni starostka Jana Čermáková.

Odbahňování rybníků je proces, během kterého se odstraňuje přebytečné bahno z rybníka. Zabahněný rybník většinou obsahuje více než 20 cm bahna. Při jeho vysoké vrstvě totiž dochází ke zpomalení provzdušňování aktivního bahna, a tak i ke zpomalení uvolňování živin do vody. Tím se zhoršuje i její jakost. V nadměrném množství bahna mohou přežívat parazité a zárodky chorob bakteriální, virové či jiné povahy. Dalšími zápory jsou zanášení žaber ryb jemným bahnem a obtížný výlov.