Venkovní otužování se na Teplicku stává čím dál populárnějším. „Je nás více než 40. Scházíme se, abychom se ponořili do jezera Barbora nebo do Dlouhého rybníku na Cínovci,“ říká Jiří Štábl, který společně s dalšími milovníky chladu Davidem Venclem a Milanem Stryjou spolek otužilců založili. V těchto dnech jejich aktivity oficiálně posvětil zápisem do centrálního spolkového rejstříku krajský soud v Ústí. Jmenují se Otužilci Teplice.

Zájemci o otužování se mohou více o činnosti teplických otužilců dozvědět také na Facebooku, kde mají založenou skupinu, včetně fotografií z různých akcí. Prostřednictví ní se také svolávají na aktuální zimní ponory. V minulých dnech třeba na Cínovec, kde jim výborné zázemí pro otužování poskytuje Dlouhý rybník. „Ideální podmínky. Vzhledem k jeho poloze přes 800 metrů nad mořem zde bývá voda chladnější a dříve zamrzá. Proto si také s sebou vozíme sekeru na obnovení připravené díry pro vstup do vody,“ podotýká Štábl.

Zájemci by se podle něj měli dříve, než vlezou do ledové vody, seznámit s trochou teorie. „Pravidelně se snažíme lidem vysvětlovat pozitivní účinky otužování. Nejen, že díky této pravidelné činnosti posílíte imunitní systém a účinně tak předejdete nachlazení, ale několikaminutový ponor do ledové vody do těla vyplaví množství hormonů, díky kterým se cítíte velmi příjemně. Jako po sportovním výkonu. Z otužování se tak stává zdravá droga a životní styl,“ dodává spoluzakladatel teplického spolku otužilců.

Známým jménem v partě Otužilci Teplice je David Vencl, zkušený sportovní potápěč na jeden nádech. Tuzemský šampion, který se úspěšně zúčastnil několika světových a evropských mistrovství. Podle něj má ale otužování určitá úskalí. Lidé by především měli znát svůj zdravotní stav.

„Dělám kurzy otužování, lidem například vůbec nedoporučuji potápět v ledové vodě hlavu. Tep jde rychle dolů, hrozí omdlení, lépe řečeno bezvědomí,“ řekl Deníku, když se v lednu na Barboře rozhodl pokořit světový rekord v plavání pod ledem bez neoprenu. Dosavadní rekord měl hodnotu 80 metrů, Vencl při prvním tréninkovém pokusu zdolal neuvěřitelných 99 metrů! Jeho zkušené a trénované potápění je však od běžného otužování těla, kdy člověk jen vleze do chladné vody, profesionálně hodně daleko.

MŮŽETE SE PŘIPOJIT

Ke skupině otužilců se může přidat každý, není třeba žádná registrace, počet účastníků není omezený. Nedávno se takto připojila například Jana Vágnerová z Teplic. „Už dříve jsem se otužovala sama, v sudu doma na balkoně. Zlákaly mě ale pikniky v chladném rybníku. Je při nich legrace. Studená voda mě vždy nabudí. Navíc to vnímám jako prevenci před nemocemi v tomto zimním období,“ pochvaluje si maminka dvou malých dětí.

Zaujal vás tento článek, chcete začít s otužováním? Přečtěte si o něm rozhovor s Jiřím Štáblem. Najdete ho v Týdeníku Směr uvnitř vydání.