„Je to pro nás premiéra. Při takové dohodě například odpadá zkoumání důkazů zda je obviněný vinen či nevinen. Jednání se tím urychluje," řekl Čapek. Nebýt dohody, tak by pravděpodobně rozsudek padl až někdy na podzim.

K dohodě mezi státním zástupcem, soudcem a právníkem obžalovaného došlo v prosinci minulého roku. Rozsudek vynesl Čapek v přítomnosti obviněného Jindřicha Svobody. Ten se před tímto veřejným jednáním musel vzdát práva na hlavní líčení a odvolání a musel přiznat vinu. Od soudu odešel s tříletým trestem s podmíněným odkladem na pět let. Sazba byla dva až osm let. „Rozsudek je pravomocný. Škodu musí zaplatit," sdělil teplický soudce Čapek.

27letý muž z Duchcova podváděl při nárokování náhrad za cestování do Fakultní Thomayerovy nemocnice. Všeobecnou zdravotní pojišťovnu tak připravil o více jak 945 tisíc korun. Do Prahy z Duchcova „papírově" jezdil za státní peníze v letech 2008 až 2012. „To co se stalo mě mrzí. Vinu přiznávám a škodu budu splácet. Od 1. dubna mám příslib zaměstnání. Pracovat mám jako elektrikář," řekl u soudu Jindřich Svoboda, invalidní důchodce, který dříve prošel chemoterapií.

Postup dohody o vině a trestu umožňuje i novinka, která platí od loňského září. Státní zástupce a obhájce se mohou už v přípravném řízení dohodnout na vině obžalovaného, navrhnout i trest a soud se už nemusí probírat důkazy. Stačí zvážit návrh dohody. Jenže to lze použít jenom tehdy, pokud se dohoda uzavře ještě v přípravném řízení. Uplatnit dohodu je možné jen u činů se sazbou do deseti let trestu odnětí svobody. Pokud na ni obviněný přistoupí, neznamená to ale nutně, že dostane nižší trest. Pro státní kasu by princip DOHODY měla znamenat finanční úsporu. V některých případech totiž odpadnou náklady na eskorty a policejní předvádění svědků. Podle ministerstva spravedlnosti využívají státní zástupci dohodu o vině a trestu, která platí necelých půlroku, zatím jen výjimečně.(kos)