„Zůstáváme stále ekonomicky stabilní, včetně kladného provozního salda a dostatečné finanční rezervy,“ zmínil k rozpočtu náměstek primátora Hynek Hanza. Podle zveřejněných informací k předpokládané finanční rozvaze na příští rok by Teplice na konci letošního roku měly mít v rezervním pytli k dispozici 1,2 miliardy korun.

Návrh rozpočtu na příští rok připravoval tým Romana Jodase, který je vedoucím finančního odboru města. Autor ve svém komentáři návrhu vypichuje významné investiční akce, které by měly být v příštím roce realizovány. Po finanční stránce tyto akce představují až 711 z 840 milionů celkových investic. Největší balík peněz by v této kategorii měl jít do modernizace trolejbusové dopravy v lázeňském městě s cílem mít do budoucna vlastní MHD, navíc zcela bezemisní. V rozpočtu je vyčleněno 165 milionů korun na nákup 8 kratších a 2 delších nízkopodlažních trolejbusů. Dalších necelých 20 milionů korun je určeno na vybudování propojky trolejbusových tratí u okruhu u Nových lázní a Aquacentra.

Více než 80 milionů korun je plánováno do větších rekonstrukcí ulic. Konkrétně jsou vyjmenované Palackého, Jugoslávská a Stará Duchcovská.

Bude se brát z rezerv

Balík investičních výdajů počítá také s plánovanou revitalizací horního rybníku v Zámecké zahradě. Zde si město alokuje v pokladně částku 20 milionů korun. Přípravné práce začaly už letos. Rybník je vypuštěný, rybáři převezli ryby do jiných vod. Přes zimu zůstane horní rybník bez vody.

Nemalé částky padnou rovněž v případě dalších dvou plánovaných akcí. Konkrétně jde o pokračování prací na rekonstrukci domu kultury (zde je v rozpočtu vymezena částka 95 milionů) a očekávanou realizaci nové přípojky termální vody pro šanovské Aquacentrum (50 milionů). Konkrétní ucelený plán investic je k dispozici na stránkách města, kde je plán rozpočtu zveřejněný.

Ilustrační snímek.
Trh s nemovitostmi zamrzl. Lidé váhají se změnou bydlení, bojí se cen energií

Město bude muset v případě investic sáhnout do rezerv. Příjmy Teplic se v roce 2023 předpokládají ve výši 1,377 miliardy. Výdajová položka má hodnotu 2,046 miliardy. Rozdíl uhradí město z dostupných zdrojů minulých let. Ani v takovém případě ale pokladna nezůstane do budoucna prázdná. Město si nebude muset vzít úvěr a tím pádem se zadlužit. Bezdlužnost Teplic nadále zůstává jednou z hlavních priorit, kterou takto nastavil už před lety tehdejší primátor Jaroslav Kubera.

Zastupitelstvo města, které by mělo rozpočet schvalovat, se bude konat v pondělí 19. prosince.