Pro společnost Mikroelektronika, která měla na starosti zavedení odbavovacího a informačního systému, není zakázka v Teplicích povedená. V Teplicích kvůli tomu lidé jezdili nějaký čas v MHD zadarmo.

Už nyní je jasné, že společnost Mikroelektronika bude muset zaplatit velkou smluvní pokutu, která se zvyšovala za každý den nefunkčnosti dodaných systémů. „Právní zástupce to v tuto chvíli zpracovává, bude odesláno v řádu dnů. Částka je vyčíslená dle platné smlouvy,“ řekl Deníku náměstek teplického primátora Tomáš Hadviga. Jen pokuta by měla přesáhnout 250 tisíc korun.

Kromě pokuty ale musí Mikroelektronika počítat také s tím, že Teplice budou vymáhat ztráty způsobené tím, že v lednu nemohla Městská doprava Teplice kvůli nefunkčnímu systému vybírat jízdné. V tomto případě může jít až o miliony korun. Jaká částka to bude v Teplicích zatím není přesně jasné. „Tato věc je komplikovanější a čekáme na závěr z kraje, který má k dispozici data z clearingového centra,“ vysvětluje náměstek Hadviga s tím, že i tuto částku budou po dodavateli rozhodně vymáhat.

Například dopravní podnik v Děčíně, z pohledu počtu obyvatel podobně velkém městě, ročně utrží na jízdném okolo padesáti milionů korun. Průměrně tak měsíčně inkasuje od cestujících více než čtyři miliony.

MHD Teplice, únor 2024. | Video: Deník/Petr Málek

Když šel odbavovací, nefungoval informační

Kromě odbavovacího systému teplickou veřejnou dopravu zlobil informační systém, tedy především digitální cedule na autobusech a trolejbusech, případně vnitřní informační systém. Vozidla byla nějaký čas označena pouze v přední části papírovou cedulí. Z boku a v zadní části už linkové očíslování vozu nebylo vidět, což lidem komplikovalo orientiaci. I to se podle náměstka primátora podařilo ale vyřešit.

Podle dřívějších vyjádření ředitele Mikroelektroniky Michala Satrapy společnost s městem stále jedná a snaží se mít s Teplicemi nastavený partnerský vztah.

Teplice letos netrápily technologie jen ve veřejné dopravě.

close Parkování v Teplicích, ilustrační foto. info Zdroj: Deník/Petr Málek zoom_in Parkování v Teplicích, ilustrační foto. * Nepodařilo se také zprovoznit systém výběru parkování, od začátku roku tak mohou lidé parkovat v lázeňském městě zadarmo. Firma, která původní tendr vyhrála, totiž odmítla podepsat smlouvu a bylo nutné vypsat nové výběrové řízení. Předchozímu provozovateli skončila smlouva na konci loňského roku.
* Toto přechodné období ale brzy skončí, parkovné by měli řidiči platit od 1. července. Již nyní se mohou registrovat abonenti a rezidenti, kteří mohou na specializovaném webu požádat o parkovací oprávnění. Web má lidem ulehčit vyřizování žádosti a zároveň co nejméně chodili kvůli parkování na úřad.