Místnost jim ukážou průvodci v dobových kostýmech. Město na sobotu chystá piknik v zámeckém parku s programem pro děti. Řekl to teplický radní Petr Měsíc. Teplický deník bude u toho.
„Seděli jsme s vedením lázní a říkali jsme si, že by to ve městě chtělo víc nevážných akcí. Příští rok to bude 200 let od teplického setkání Beethovena s Goethem, mohl by to být začátek hezké tradice,“ vysvětlil v rozhovoru pro ČTK Měsíc vznik myšlenky připomenout letošní výročí.
Právě Lázně Teplice budou mít na starosti páteční program, město připravuje ten sobotní. „Lidé se podívají i do prostor lázní, kam se běžně nechodí,“ dodal Měsíc.

Otevřený bude podle něj Beethovenův pokoj a lidé uvidí úpravnu termální vody. V lázeňském centru Pelikán v pátek představí originální teplické lázeňské oplatky a speciální dezert Beethoven.
Snahu více otevřít lázně místním již v květnu oznámil na tiskové konferenci i nastupující generální ředitel Lázní Teplice Radek Popovič. Beethovenův pokoj sice podle něj nemá žádné původní vybavení, nábytek se do doby 19. století pouze stylizuje, díky tomu se v něm ale lázeňští hosté mohou i ubytovat.

Na sobotu po poledni Teplice chystají piknik v Zámecké zahradě. Program pro děti i dospělé včetně dobové hudby a historických postav připravuje Divadlo Petra Stolaře. Děti se mohou těšit například na malování a nástroje inspirované právě Beethovenem. „Město na sobotní program přislíbilo 50.000 korun, zbytek doplatí sponzoři,“ dodal Měsíc.

Slavný německý hudební skladatel Ludwig van Beethoven se v lázních v Teplicích poprvé léčil v roce 1811. Přijel tam i rok poté a 14. července 1812 se tam setkal s Johannem Wolfgangem von Goethe. Při svém pobytu v Teplicích se oba umělci v parku potkali s chotí císaře Františka I. Marií Ludovikou. Goethe prý v uctivé úkloně smekl klobouk, zatímco Beethoven bez zastavení či pozdravu pokračoval v chůzi. (tk)