Ano, je to pravda. Problémy s alkoholem už dosáhly takových rozměrů, že je nezbytné radikálně zasáhnout. Z řádných otců rodin se po požití stanou tyrani, kteří bijí nejen děti, ale dokonce i manželky. Hospodské rvačky často končí vážným zraněním. Opilci cestou z hospody ničí veřejný i soukromý majetek. Příjemci sociálních dávek je často propijí hned první den, ještě dříve, než dojdou z pošty domů. Jsou  známy i případy, že si lidé berou na alkohol půjčky. Vážným problémem jsou i dopravní nehody, způsobené opilými chodci, kteří se neudrží na nohou a řidič pak těžko prokazuje, že se opilci nemohl vyhnout. Samostatnou kapitolou je výroba alkoholu z kanálových mříží. Při výkupní ceně až 6 Kč za kilogram, vystačí alkohol z jedné mříže na několik dnů. Ještě více alkoholu se „vypálí“ z měděných okapů.

 

Co bude obsahem obecně závazné vyhlášky?

Především bude zakazovat prodej alkoholu, včetně piva, v restauracích i obchodech. Omezí se otevírací doba restaurací a barů do 21 hodin, čímž se omezí i vysedávání, které stejně bez alkoholu nemá význam a lidé budou trávit více času s rodinami. Námitka, že jde někdo do restaurace pouze na večeři, neobstojí, protože lékaři doporučují po deváté už nejíst, protože to není zdravé. Dále bude městská policie zastavovat podezřelé chodce, kteří budou foukat, aby se zjistilo, zda nepožili. Pokud požili, budou vyloučeni ze silničního provozu.

 

Co když si lidé koupí alkohol v jiném městě?

K tomu může dočasně dojít. Jak je ale v Čechách zvykem, budou ostatní města a obce postupně přijímat obdobné vyhlášky a pokud se o této iniciativě dozví Brusel, bude zřejmě přijato nařízení EU, které zakáže prodej alkoholu v celé EU.

 

Lidé ale mají často značné zásoby alkoholu i doma. Jak jim zabráníte, aby se opíjeli doma?

Touto otázkou jsme se vážně zabývali. Problémem je kontrola. Chtěli jsme původně využít

kontrolory, kteří budou kontrolovat čím lidé topí. Ti však zatím nebyli zavedeni, takže jsme

od této myšlenky zatím ustoupili. Nakonec, každá zásoba jednou dojde, pokud se nedoplní.

 

Budou ve vyhlášce nějaké výjimky?

Samozřejmě. Tradičně poslední den v roce a při zahájení lázeňské sezony.

 

Kdy začne vyhláška platit?

Byli bychom rádi, kdyby začala platit tak, aby byla účinná už letos v létě, protože právě v létě

bývají s alkoholem největší problémy.

 Co si o tom myslíte? Není to apríl od Kubery? Diskutujte!