Celorepublikovým piknikem oslaví v neděli 2. srpna Mezinárodní den přátelství teplický spolek Spolu proti samotě. Akce, která se bude konat mezi 10. až 18. hodinou, bude zároveň zakládajícím rekordem čítajícím počty pikniků v jeden čas napříč Českem. Zapojit se může každý, jako piknik se počítá i společné hodování doma na zahradě. Důležité je takové posezení zaregistrovat u organizátorů.

Podle pořadatele Roberta Zauera se musí jednoho pikniku, aby byl uznán, zúčastnit nejméně pět lidí. „Posezení na dece musí být zároveň minimálně dvouhodinové. Zájemci by se měli do 1. srpna přihlásit na internetové stránce spoluprotisamote.cz. Partnerská Agentura Dobrý den z Pelhřimova pak vyšle svoje komisaře na náhodně vybraná přihlášená místa,“ uvádí organizátor Zauer.

V Teplicích bude veřejný piknik třeba v Zámecké zahradě. Tam také zasednou organizátoři celého rekordu. Pro případ, že budete chtít nějaké své dobroty sdílet s ostatními nebo od nich něco ochutnat, bude na místě stůl, kam můžete své pamlsky umístit a vzít zase jiné. K dispozici budou také lavičky zvláště pro seniory. Neváhejte tedy vytáhnout i své babičky a dědečky na svěží vzduch.

A jestli jste sám, nebo sama, také žádný problém. „Stačí přijít, najdeme společné téma hovoru, možná poznáte nové sousedy a přátele,“ těší se pořadatelé piknikové akce.

K pátečnímu dni byly na mapě už tři desítky míst, kde se mají pikniky po republice konat. Kromě Teplic se uskuteční například v Plzni, Praze nebo v Pardubicích či Telči.

Organizátoři se těší na zpětnou vazbu. „Chceme, aby nám lidi do facebookové skupiny poslali fotku ze svého pikniku, zároveň můžou nahrávat i různá videa a pozdravy,“ podotýká Zauer.

Jako atraktivní zpestření nedělního dne vnímá pikniky v teplické Zámecké zahradě primátor města Hynek Hanza. „Je dobře, že se najdou tací lidé, kteří se podílejí na životě města. Je vidět, že Teplice rozhodně nejsou mrtvé a dokážou se bavit v každé době,“ komentuje chystanou akci.

Hlavně zdravý rozum

Pikniky jsou zabezpečené i z koronavirového hlediska. Pořadatelé mailem vyzvali všechny přihlášené, aby dodržovali opatření a pravidla. Rušit akci kvůli Covidu-19 celoplošně nechtěli. „Ve Spolu proti samotě nechceme ohrozit kohokoli z účastníků této akce, ale zároveň se nechceme vzdávat našich aktivit rozvíjejících pospolitost jen kvůli někdy přehnaným obavám. Prosím tedy o použití „zdravého rozumu“ při této akci,“ zmiňuje ještě před nedělním pokusem o rekord Robert Zauer.

Všechny, kteří se přihlásí se svým piknikem a koho pořadatelé zapojí do vytvoření nového českého rekordu, zaznamená Agentura Dobrý den z Pelhřimova. „Akcí chceme hlavně připomenout Mezinárodní den přátelství. Cílem je motivovat lidi z celého Česka, aby vyrazili do přírody dát si něco dobrého, válet se, relaxovat, povídat si s ostatními nebo jen tak poslouchat zpěv ptáků,“ uzavírá Zauer ze spolku Spolu proti samotě, který vznikl v Teplicích.