Nadace Divoké husy, která s Květinou spolupracuje a rovněž se podílela na koncertu, hodlá částku zdvojnásobit. K naplnění konečné sumy má dojít v těchto dnech. „Peníze půjdou do vybavení a také na provozní náklady v úvodu příštího roku, kdy má centrum začít fungovat,“ přiblížila ředitelka Květiny Barbora Bočková.

V budoucím centru pro bezdomovce, který spolek v teplické části Řetenice získal za podpory vedení města do pronájmu od soukromého nájemce, nyní probíhají stavební práce. Ředitelka Bočková uvedla, že chce stihnout termín otevření 2. ledna. Bezdomovcům je zima už nyní, nejraději by se tam šli ohřát hned.

„Některé noci už byly hodně studené. Topíme, čím se dá,“ sdělil Deníku muž na ulici ve špinavém oblečení, který si říkal Pepík. O střechu nad hlavou prý přišel poté, co ho opustila manželka, když holdoval alkoholu. „Byt mi vzali, protože jsem neplatil nájem,“ přiznal.

Při nedávném koncertu v klubu Knak podpořilo teplické bezdomovce 250 lidí. Podle zaměstnankyně Květiny Barbory Vernerové benefiční večer vynesl skoro 35 tisíc korun. „Většina se vybrala na vstupném, menší část byly dary na místě. Do 16. listopadu bylo možné přispívat i prostřednictvím Nadace Divoké husy,“ uvedla.

Květina upravuje prostory právě nedaleko klubu Knak v Denisově ulici. Bezdomovci tam od ledna najdou základní pomoc, jako je oblečení, jídlo nebo možnost se vysprchovat. Sociální pracovníci jim také pomůžou s řešením různých životních situací. „Většinu nábytku použijeme z vlastních zdrojů. Koupíme akorát pračku, myčku a další potřebnou elektroniku,“ upřesnila ředitelka Bočková.

Dostali finanční podporu

Květina už zhruba 1,5 roku pomáhá lidem v teplických ulicích. Má k tomu podporu od města. To do začátku přislíbilo finanční injekci skoro 200 tisíc korun. Podle náměstka primátora Jiřího Štábla je pomoc bezdomovcům smysluplná. „Nedá se to paušalizovat. Ne všichni jsou spokojeni s tím, že jsou na ulici a nechtějí se znova začlenit do života. Spousta z nich, se kterými jsem měl možnost hovořit, říkala, že by uvítala nějaký nový start,“ řekl.

Přízemí činžovního domu v Denisově ulici poskytl pro zázemí bezdomovců majitel nemovitosti David Hladík. „Domluvili jsme se s Květinou na podmínkách. Myslím si, že to bude dobře fungovat,“ konstatoval.

Slíbili mu, že tu bude nadále klid

Společně se zástupci organizace řešil také to, zda provoz takového centra nenaruší dosavadní život v ulici. „Ubezpečili mě, že k narušování pořádku nebude docházet, že se lidé docházející do zařízení nebudou shromažďovat před domem a podobně,“ poznamenal Hladík.

Případů, kdy lidé z nějakého důvodu ztratí střechu nad hlavou a skončí v ubytovnách či v horším případě na ulici, je na Teplicku celá řada. Podle aktuálních dostupných údajů Platformy pro sociální bydlení žije na ubytovnách, v azylových domech či ulici v Teplicích a nejbližším okolí skoro 800 lidí. Kolik jich z toho přesně žije přímo na ulici a nemá žádné zázemí, se přesně neví. V Teplicích se přes zimu odhadovalo 50 bezdomovců.