Zdá se, že Teplicko by nemuselo mít do budoucna nouzi o techniky a lékaře. Jak je to možné? Maturanti ze zdejších středních škol začínají totiž pomalu, ale jistě otáčet kormidlem od humanitních oborů směrem k těm technickým.

Jenom z teplického gymnázia si letos vybralo vysokou školu (VŠ) technického zaměření 28 % absolventů, druhé místo obsadila medicína. Zájem o techniku hlásí i studenti teplické průmyslovky. Nejčastěji je potkáte na Technické univerzitě v Liberci či na Fakultě strojního inženýrství (FSI) UJEP v Ústí nad Labem.

„Je potěšitelné, že 48 absolventů (28 %) si letos vybralo technické zaměření. Je to rekordní počet. Zdá se, že žáci začínají chápat, kde najdou dobré uplatnění i výdělek,“ řekl ředitel Gymnázia Teplice Zdeněk Bergman.

Na druhém místě v oblibě skončila u teplických gymnazistů medicína. „Šlo na ni 28 absolventů. V naší historii jde o nejvyšší číslo, které dává naději, že lékařů bude dost,“ dodal Bergman. Gymnázium Teplice letos úspěšně absolvovalo 170 žáků. 164 z nich si podalo přihlášku na vysokou školu a 157 jich na ni opravdu nastoupilo. Nějakou VŠ studuje 92 % absolventů.

Diplom z technické univerzity láká i studenty Střední průmyslové školy (SPŠ) Teplice. Na VŠ nastoupilo 64 % maturantů z oboru strojírenství a z oboru informačních technologií dokonce 74 %. „Oslovila je zejména Technická univerzita v Liberci a nově FSI UJEP v Ústí nad Labem. Někteří absolventi studují i ČVUT v Praze a Děčíně,“ konstatovala zástupkyně ředitele SPŠ Teplice Jana Vachoušková.

Právě po technicích je na pracovním trhu stále velký hlad. „Značný zájem ze strany podniků je o seřizovače CNC strojů a programátory,“ dodala Vachoušková.

Samotné vysokoškolské studium ale není podle ní samospásné. „VŠ nikomu 'funkci' nezaručí. Ideální je, pokud je vysokoškolské studium propojené s praxí. Například je vhodné, pokud téma bakalářské a magisterské práce pochází přímo z výrobní společnosti a je spojené se stáží či brigádou,“ uvedla Vachoušková.

Na absolventy z průmyslovky můžete narazit v různých firmách od strojírenských podniků až po autosalóny, autoopravny či STK. Zastávají v nich pozice mistra, kontrolora výroby či vedoucího.

„Chodil jsem na průmyslovku a teď pracuji v jedné firmě u Krupky. Jsem tam spokojený. Na čem chci zapracovat, je anglický jazyk. Ten musím vylepšit,“ svěřil se 27letý Marek Prokop.

Budoucnost v technice vidí i na teplické Střední škole AGC. Ta nedávno získala prvního průmyslového robota. „Primárně studenty připravujeme pro naši mateřskou společnost AGC. Robota škole poskytla společnost AGC Automotive Czech. Zřizovatel – AGC Flat Glass Czech zase uvolnil ve svém areálu v Řetenicích na Teplicku prostory, ve kterých bude výuka probíhat,“ vysvětlil ředitel školy Tomáš Holomek.

Nový robot v hodnotě několika milionů korun významně pomůže k tomu, aby se studenti naučili pracovat se zařízeními, se kterými se reálně v provozu setkají. „Pro nás v Chudeřicích, ale i pro celý koncern AGC v Česku, je spolupráce se Střední školou AGC velice důležitá. Naším cílem je, aby ze školy vycházeli vystudovaní lidé, kteří projdou velmi rychle adaptací v reálném provozu. I proto jsme se rozhodli poskytnout škole robota, se kterým se následně studenti setkají přímo u nás,“ řekl generální ředitel AGC Automotive Czech Luděk Steklý.