"Duchcovská místní organizace koalici podporuje, okresní výbor se od ní naopak distancuje. Názory a stanovy KSČM a DSSS jsou výrazně rozdílné a taková koalice nám nemůže prospět," řekl ČTK Bubeníček. Okresní výbor se situací v Duchcově bude zabývat 16. prosince. Podle Bubeníčka má možnost ukončit členství zastupitelce Marii Dvořákové. Ta jediná je členkou KSČM, ostatní duchcovští zastupitelé byli na kandidátce jako bezpartijní. "Zrovna u ní by mě ukončení členství velmi mrzelo. Věřím, že pochopí, že tato koalice není dobré řešení," doplnil Bubeníček.

Vyloučit členy koalice a zrušit duchcovskou buňku odmítlo v pondělí vedení krajské ČSSD. Podle místopředsedy krajského výkonného výboru ČSSD Jaroslava Foldyny neměl ani jeden z kroků oporu ve stanovách. Po zrušení buňky volá vedení ČSSD včetně předsedy Bohuslava Sobotky.
"Vedení může mít tento požadavek, chápu, že z Prahy ta situace vypadá úplně jinak. Už jsem navrhoval, ať politické grémium, potažmo vedení sociální demokracie, přijede do Ústeckého kraje a seznámí se se situací. Ať řešíme situaci na místě," řekl ČTK Foldyna. Podle členů krajského výboru nebyl důvod duchcovskou buňku zrušit. "My jsme neřekli, že schvalujeme koalici s DSSS. My jsme nebyli schopni hlasovat o zrušení buňky, protože jsme nenašli oporu ve stanovách," doplnil Foldyna.

Předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka v reakci na rozhodnutí krajského výboru ČTK sdělil, že případem se bude ČSSD znovu zabývat na prosincovém jednání Ústředního výkonného výboru. "Krajská organizace ČSSD v Ústeckém kraji je v určité křeči a není schopna učinit jasné politické rozhodnutí. Je to chyba, bude ho muset učinit vedení, přinesu to na prosincové jednání ÚVV, navrhnu usnesení, které bude směřovat k vyřešení situace v Duchcově," řekl Sobotka.
Foldyna nevyloučil, že by případné zrušení duchcovské buňky podpořil například na zasedání ústředního výboru strany. "Jestliže to dojde na ústřední výbor, tak nevidím důvod, proč bychom nehlasovali pro zrušení, ale musí nám to někdo nezpochybnitelně vysvětlit a zdůvodnit," dodal.

V sedmičlenné radě Duchcova má ČSSD tři zástupce, stejně jako KSČM. Poslední místo připadlo DSSS. ČSSD má v zastupitelstvu celkem pět lidí, členy strany jsou tři z nich. Kromě starosty Zbyňka Šimbery je to Andrea Albertová a Jiří Chvojka.
V městské radě je za DSSS lídr její kandidátky Jindřich Svoboda, který ve městě svolával protiromské demonstrace. Protiromské nálady a protesty se loni v Duchcově rozhořely poté, co na ulici zaútočilo na manželský pár několik Romů. Soud v březnu potrestal pět lidí tresty od roční podmínky po tříleté vězení. Podle verdiktu nemělo napadení rasový podtext. Loňská protestní červnová akce DSSS skončila střetem s policií.
Svoboda je také pravomocně odsouzený za podvod. Neoprávněně si účtoval statisíce korun za dojíždění na léčbu do Prahy.