Linka by měla být opravena během příštích dvou let a mohla by stát podobně, jako už zahájená oprava linky Float 2, která stojí okolo 30 milionů eur (asi 730 milionů korun). Zároveň by tím mohlo vzniknout až 100 nových pracovních míst.

První linka byla odstavena v době, kdy v Evropě začala hospodářská recese a poptávka po stavebním skle prudce klesla. Když ale na začátku letošního roku začala poptávka na trhu převyšovat možnosti výrobců, začalo se opět mluvit o jejím obnovení. „Právě jsem obdržel oficiální informaci, že představenstvo AGC v Japonsku rozhodlo o provedení generální opravy,“ řekl ČTK Sehnal.
Podrobnosti zatím firma nespecifikovala. Podle dřívějších informací by měla linka vyrábět zhruba 180.000 tun skla ročně, tedy stejně jako ostatní dvě linky, zároveň by ale měla přinést asi 100 pracovních míst.

AGC má nyní v provozu jen třetí linku, která vyrábí zelené sklo, používané zejména v autoprůmyslu. Od začátku května je totiž mimo i linka Float 2, která byla odstavena kvůli přílišnému opotřebení pece. Její čtyřměsíční rekonstrukce má vyjít i s opravami návazné linky na zhruba 30 milionů eur (asi 730 milionů korun), a podobné peníze by mohla stát i oprava první linky.
Float 2 byl v provozu 17 let, což je na poměry sklářských pecí extrémní hodnota. Divize plochého skla má v Česku necelých 1000 zaměstnanců, z toho asi 450 v Teplicích. (čtk)