Není to poprvé, kdy takový požadavek zazněl. "Dostal jsem na 50 e-mailů, jsou v nich často nenávistná slova a nadávky, na všechny adresy nicméně hromadně odpovím," řekl  Bergman.
Ředitel se vyjádřil obsáhle už v noci na svém facebookovém profilu. "Dopisy nejsou reakcí na nic konkrétního na teplickém gymnáziu. To děvče, o které se jedná, má dost aktivní facebookový profil, kde se vyjadřuje, je otevřená, komunikativní, je mediálně známá," řekl ředitel. Dopisy jsou podle něj reakcemi lidí, kteří neznají realitu na gymnáziu a vůbec v Teplicích. "Vycházejí z xenofobních nálad ve společnosti. Na druhou stranu mi po mém vyjádření na profilu chodí také řada dopisů, v nichž mě lidé podporují," uvedl.

Školu podle něj navštěvuje skoro deset procent cizinců. Studenti jsou tak denně konfrontováni s jinými zvyklostmi a jinými kulturními vzorci. Samotné lázeňské město už léta navštěvují hosté z arabského světa, kteří částečně nahradili ruskou klientelu. Radnice v minulosti řešila stížnosti na Araby, kteří podle některých obyvatel po sobě neuklízeli a rušili noční klid. Lidé organizovali i hromadné protesty. Loni v létě Arabové uspořádali úklid šanovského parku.