Vězni v jarním odpoledni hrabali listí, odklízeli klestí a občas se některý z nich zastavil a s rukama v bok se zadíval na slunce. Že to nejsou tak úplně obyčejní brigádníci, naznačovala opodál jen další skupinka mužů v modrých košilích - vězeňská služba.
    "My máme svoji práci přes týden pro teplický magistrát. Děláme hlavně úklidové věci, natírání školek a uklízení černých skládek," řekl ČTK asi čtyřicetiletý vězeň. Ve vězení tráví už druhý rok, prvních šest měsíců dělal v kuchyni a protože se osvědčil, pouštějí ho i do terénu. Sobotu strávenou prací si pochvaluje, prý je to mnohem lepší než být zavřený ve věznici.
   

 On ani jeho kolegové, se příliš nechtěli bavit o tom, co je za mříže přivedlo. "Nic závažného, jako že bych někoho přepadl nebo okradl. Mám něco trošku jiného, ale nemá cenu to řešit," dodal a zase se pustil do hrabání.
    Teplická věznice je primárně vazební, ale je v ní i 40 míst pro už odsouzené. Zařízení patří do kategorie s dozorem. Všichni odsouzení přes týden pracují. Několik z nich pro teplický magistrát, další zaměstnávají soukromé firmy. "Nevím o tom, že by někde v Česku byla stoprocentní zaměstnanost vězňů, ale my jsme trochu atypické vězení a navíc si můžeme vězně tak trochu vybírat," řekl ČTK Kruťa.
   

 Věznice tak funguje v podstatě jako pracovní agentura; dodává pracovní sílu a dostává za ni peníze, které odpovídají zhruba minimální mzdě. Část se strhne na úhradu nákladů vězňů, pak se odečtou peníze na případné splácení alimentů nebo odškodných a zbytek zůstává vězňům na účtu do doby, než jdou na svobodu. Když se chovají dobře, postupně jim přibývá svoboda a zodpovědnost. Ti nejslušnější se dokonce mohou pohybovat venku bez neustálého dozoru.
    Za víkendové dobrovolné akce peníze nejsou, ale tak docela nezištná účast na nich také není. "Mají dvě motivace, jednak se dostanou mimo zdi věznice a také jim to může být k dobru při žádosti o podmínečné propuštění. Bitku si tím asi nevymažou, ale zohlední se to," dodal Kruťa.
    Ředitel bynovské školy Michal Slavík o vězně požádal i proto, že sám ve vězeňství krátce působil. "Když se to vezme za dobrý konec, mohou z vězení odejít mnohem lepší lidi než ti, kteří do něj přišli," dodal.(čtk)