Česká pobočka japonského koncernu AGC, soustředěná okolo hlavního výrobního závodu v Teplicích, má roční tržby okolo 11 miliard korun a asi 1500 zaměstnanců. Dosud se soustředila hlavně na ploché stavební sklo a skla do automobilů, jejich výpadky během hospodářské recese kolem roku 2009 aspoň zčásti pokryla výroba do interiérů. Ploché sklo z teplického závodu se dál opracovává na zrcadla nebo lakovaná skla v závodě v Kryrech na Lounsku, kde pracuje zhruba 150 lidí.

"Je pravda, že se interiérová skla dostávají do popředí, víc se o nich ví, víc se o nich mluví. Přišlo se s většími formáty, dají se s tím obkládat stěny v kancelářích i kuchyních," řekla ČTK Klára Soukupová z AGC. Cena materiálu přepočtená na metr čtvereční je podle ní zhruba na úrovni lepších obkladů a i s instalací se náklady pohybují od tisícikoruny výš.
Nejčastější využití je zatím spíš na stavbách, kde mají architekti méně omezený rozpočet, tedy zejména v administrativních a komerčních budovách, stále častěji se ale začíná objevovat i v domácnostech. "Interiérový design v současnosti dává důraz na jednoduchost a barevnost. Trendy jsou matová skla, kontrasty bílá-černá a poslední dobou i jemné zemité odstíny," popsala Soukupová. Pomáhá prý i větší zájem o bytový design, který firma pozoruje u lidí v Evropě.

Během recese se propadla výroba stavebního skla o zhruba 20 procent a AGC muselo dokonce propouštět. Právě interiérová skla ovšem výpadek tržeb částečně nahradila. "Postupně jsme se dostali do situace, kdy tvoří deset až 12 procent našich tržeb v Česku, je to rok od roku víc," řekl Sehnal.
I díky tomu je stále ve hře rekonstrukce třetí velké pece typu float, která byla během recese odstavena. Pokud se situace na trzích dramaticky nezmění, spuštěna by měla být v roce 2013 a nabídnout až 90 pracovních míst. Sklárna kvůli tomu tento týden požádala Ústecký kraj o příslušná povolení.