Recept na dlouhý společný život s manželkou Danou by mohl rozdávat Zdeněk Traxler z Teplic. Jejich vzájemný vztah, který uzavřeli v roce 1962, lze v žebříčku pojmenování svatebních výročí pomalu označit jako diamantový.

„Poznali jsme se ve školních letech. Já navštěvoval strojní obor na průmyslovce, má budoucí manželka se tam učila ve sklářském oboru. Dodnes máme hezký vztah,“ vypráví pan Zdeněk. Společně vychovali 2 dcery, dnes se mohou těšit ze 4 vnoučat, a dokonce 2 pravnoučat.

Věrných manželských párů je na Teplicku celá řada. Zlatou svatbu v loňském roce oslavil se svojí celoživotní láskou Věrou tehdejší primátor Jaroslav Kubera. Reparát po padesáti letech společného života absolvovali u pomyslného oltáře v Zahradním domě v Teplicích. Důvodem k „obnovení“ manželství bylo podle politika jeho prudké tenisové podání, při němž ztratil z prstu původní snubní prsten, který nebylo možné najít.

Podívejte se na snímky ze zlaté svatby Jaroslava Kubery

„Někam se mi zakutálel. Tak jsme si pořídili nové,“ vysvětloval s trochou nadsázky Kubera. I jejich vztah trval od školních let. „Rodiče spolu kamarádili, takže jsme spolu vyrůstali a potom to vyplynulo do manželství,“ prozradila paní Kuberová, která jinak soukromí přísně střeží. Přestože ji manžel občas vytáčí a často není doma, větší krizi za 50 let společného soužití neměli. „Já se nerada hádám a spíše mlčím. Ale na rozvod to nikdy nebylo,“ říkala po „zlatem“ ověnčeném obřadu.

Loňské sňatky měly také mezinárodní účast. Češka Michala řekla po letech společného partnerství „ano“ Erikovi Antalovi ze Slovenska. Oba pracují ve zdravotnictví, oba mají společné zájmy, mezi které patří například cestování. Při hokejovém utkání Česka se Slovenskem sice oba fandí „svému“ mančaftu, ale jejich soužití to nikterak nenarušuje.

Nemoc. Ilustrační foto.
Řádí prasečí a hongkongská chřipka. Ochrání vás očkování

Manželství vzniká všude možně. Kromě klasických míst pro svatební obřady na úřadech je na Teplicku i několik netradičních. K takovým se řadí prostory botanické zahrady v Teplicích nebo hradu v Krupce. Historie sňatků v teplickém regionu pamatuje ale také například obřad v balónu několik stovek metrů nad zemí nebo svatbu v hasičárně.

Velkou VIP svatbu přímo pod širým nebem zažily Teplice v roce 2016. Svatební zvony se rozezněly v září, kdy se v lázeňském městě oženil jeden ze tří tehdejších porotců kuchařské show MasterChef Marek Raditsch. Snubní prsten uznávaný kuchař nasadil své vyvolené Tereze Cinkové z Novosedlic. Veselka se konala v altánu v zámecké zahradě u Zahradního domu.

Podívejte se na fotografie ze svatby šéfkuchaře Raditsche

Láska kvete skutečně v každém věku. Lze to vyčíst z celorepublikových záznamů Českého statistického úřadu. Například ve 34 případech se předloni brali svobodní snoubenci, kteří překročili věk 65 let a přitom to pro oba byla první svatba v životě. Když se podíváme na druhou stranu věkového spektra, tak se také vdávalo devět dívek, kterým bylo teprve 16 let. Další zajímavosti okolo svateb přináší téma uvnitř Deníku.