„Žena je podezřelá, že v průběhu jednoho roku požádala u různých společností o devatenáct úvěrů, které řádně nesplácela a navíc při uzavírání smluv uváděla nepravdivé informace o svých finančních závazcích. Postupně si půjčila přes 680 tisíc korun, z nichž poškozeným společnostem splatila jen část. Stíhána je na svobodě,“ upřesnil k případu mluvčí policie Daniel Vítek.

Teplická policie za posledních pět let řešila přes 600 případů úvěrových podvodů. Podle portálu mapakriminality.cz to bylo nejvíce v kraji. Teplický region je semeništěm podvodníků v tomto druhu kriminality. „Jsou to případy, kdy si lidé berou půjčky či spotřebitelské úvěry převážně na nákup nějaké elektroniky a dluhy potom nesplácí,“ uvedl z praxe minulých let Vítek. „V převážné většině těchto případů už při uzavírání smlouvy ji podepisují s vědomím, že peníze vracet nebudou,“ dodal.

Tragická nehoda v Masarykově ulici v Ústí nad Labem, kde automobil v únoru 2021 srazil a usmrtil seniorku. Ilustrační foto.
Přecházení silnice mimo přechod často končí fatálně. Řidiči nestihnou zareagovat

Na šest let do vězení za to poslal teplický soud například 28letého Martina M. Tepličan si mezi roky 2014 až 2016 v desítkách případů vypůjčil na neexistující osoby, které vytvářel prostřednictvím internetu, od nebankovních institucí stovky tisíc korun. Falešné úvěry, z nichž peníze obratem prosázel v hazardu či využil pro pořízení drog, už nesplácel. Muž u soudu svoji vinu uznal, trest vězení přijal.

Podobných případů, kdy finanční tíseň donutí lidi podvádět, zaznamenávají policisté na Teplicku poměrně dost. V převážné většině případů se na policii obrátí společnost, která poskytuje půjčky. Poskytovatelé pochybných úvěrů si postavili svůj byznys na tom, že řada lidí si nemůže půjčit u bank. „Mají potíže například se splácením předchozích závazků, nemají dostatečné příjmy anebo jsou nezaměstnaní. Toto vše může bránit získání úvěru u banky,“ řekla Deníku už před časem na toto téma finanční konzultantka Alice Krupičková.