„Nezájem vedení města o fotbal nám svazuje ruce,“ svěřil se nedávno v exkluzivním rozhovoru pro Deník ředitel představenstva FK Teplice Pavel Šedlbauer, který mimo jiné kandiduje do podzimních senátních voleb. Pořádně tím nadzvedl Hynka Hanzu, náměstka teplického primátora Jaroslava Kubery, který také kandiduje do Senátu.

„Tohle mi připadá spíš jako předvolební souboj o Senát než řešení problému ve fotbalu. Hledání chyb okolo sebe je varianta, jak odvést pozornost od faktických neúspěchů, se kterými město opravdu dělat nic nemůže,“ uvedl mimo jiné na sociální síti Facebook v diskuzi pod článkem.

Ředitel FK Teplice Petr Hynek se proti jeho slovům ohradil. „Nikdo z klubu nikdy nespojoval umístění ligového mužstva s podporou města. A nikdo z klubu nehledá chyby okolo sebe, a už vůbec ne ve městě. Pouze bylo konstatováno, že ve srovnání s jinými městy je podpora ze strany našeho města velmi nízká.“

FK Teplice - FK Ústí nad Labem 1:2
FOTO: První porážka Teplic v přípravě. Nedaly penaltu a padly s Ústím

O co vlastně jde? Teplický fotbalový klub se pustil do budování umělé trávy, která je nutná pro fungování klubové dorostenecké akademie. S městem, které dlouhodobě podporuje pouze mládež, profesionální sport na rozdíl od ostatních měst, ve kterých se hraje prvoligový fotbal a extraligový hokej, nechává stranou svého zájmu, se pokusil dohodnout na finanční pomoci právě pro mládež. Jenže neuspěl.

Šedlbauer Deníku vysvětloval, že pro klub je nyní priorita právě vytváření podmínek pro svou mládež, což při nemožnosti navýšení rozpočtu majoritním vlastníkem, firmou AGC, a při slabé podpoře města má za následek omezené výdaje na posilování prvoligového mužstva, v minulém ročníku osmého týmu tabulky.

FK Teplice je dlouholetým kritikem dotací města Teplice směrem do sportu. Vadí mu, že na mládež dostává jen minimální podporu. Radnice se ale brání. Tvrdí, že mládežnický sport, potažmo FK Teplice, podporuje na velmi vysoké úrovni.

„Město Teplice dává fotbalu na mládež zhruba třikrát až čtyřikrát víc než před čtyřmi lety, dělá to cca 1,6 milionu korun ročně. Od kraje dostává FK Teplice cca 2,5 milionu ročně. Jak je možné, že když to bylo výrazně méně, hráli lépe? Jak je možné, že vedení klubu není schopno podat včas žádost o dotaci na správu a údržbu hřišť?“ pustil se Hanza do žluto-modrého klubu.

Slavnostní podpis smluv o dotacích pro sportovní profesionální kluby s mládežnickou základnou v rámci Koncepce financování sportů s širokou mládežnickou základnou v Ústeckém kraji
Vyhrávají, dostávají. Ústecký kraj dal na sportující mládež miliony

„Nechápu, proč operujete s částkou od kraje, když se města vůbec netýká. Navíc částka, kterou jste uvedl, není přesná. Jedná se o 2,3 milionu korun, ze kterých musíme jednu třetinu použít na podporu okolních klubů,“ odpověděl Hynek Hanzovi v otevřeném dopise, který má redakce Deníku k dispozici.

Zároveň přiznal, že v jedné věci klub pochybil. „Co se týká dotace na správu a údržbu hřišť, ano, udělali jsme chybu, když jsme podali žádost pozdě. Stalo se tak poprvé. To zásadní je ale infrastruktura, tedy tréninkové plochy a zázemí, které je určené prioritně pro mládež. A tu by podle nás mělo podporovat město, což je běžným standardem. Mimo jiné i proto, že se dlouhodobě věnujeme více než třem stovkám mladých hráčů a hráček,“ poukázal Hynek na práci s mládeží.

„Je velká škoda, že si ani vy, ani pan primátor Kubera neuvědomujete, že i prvoligový fotbal je významnou reklamou pro město a že mládeži zajišťujeme vyplnění volného času, což zrovna v našem regionu považujeme za velmi důležité,“ dodal Hynek.

Budova Senátu. Ilustrační foto.
Teplicko čeká bitva o Senát. Je podle vás zbytečný, jak tvrdil Andrej Babiš?