Teplický spolek Spolu proti samotě se dostal do České knihy rekordů. A to díky piknikům, které pořádá už od loňska přes léto každou neděli v Zámecké zahradě. V neděli 2. srpna takto poprvé propojil celou naší republiku, čímž vytvořil nový český rekord. Hromadného posezení na trávě se zúčastnilo 995 lidí na 49 místech po celém Česku. Potvrdila to Agentura Dobrý den, která české rekordy spravuje.

„Uznaný dosažený výsledek zapíšeme do knihy českých rekordů, děkujeme všem zúčastněním, kteří se na vytvoření rekordu podíleli,“ uvedl komisař David Rafaj z Agentury Dobrý den v Pelhřimově.

Pokus o rekord. Piknik Spolku Spolu proti samotě v neděli 2. srpna v Zámecké zahradě v Teplicích.
OBRAZEM: Jeden z pikniků v rámci pokusu o rekord se konal přímo v Teplicích

Zorganizovat piknikový happening napříč republikou navrhl jeden ze zakládajících členů teplického spolku Robert Zauer. „Byla paráda sledovat, jak to funguje. Děkujeme všem, kdo do toho šli s námi. Mám ohromnou radost z kvalitního výsledku, kterého se nám spolu podařilo dosáhnout i navzdory nepřízním, které v současné době ovlivňují naši společnost. Důstojně jsme takto také oslavili Mezinárodní den přátelství a už se těšíme na příští rok,“ ohlédl se za víkendovou akcí teplický piknikový nadšenec.

Podmínkou každého pikniku bylo, že se ho musí na jednom místě zúčastnit minimálně pět osob na alespoň dvě hodiny v rozmezí od 10.00 do 18.00. V Teplicích bylo hlavní místo v Zámecké zahradě. Na pikniku se zaregistrovaným číselným označením 1 se během dne vystřídala padesátka lidí. Závěr byl sice deštivý, ale zakládajícímu rekordu to nikterak neublížilo. Další podobné akce se v rámci teplického okresu konaly třeba v Bílině.

1. FK Příbram - FK Teplice
Teplice začnou ligu v Příbrami, doma se představí až 12. září se Slováckem

Kromě veřejných míst se lidé připojili i ze svých zahrad, kde měli soukromá posezení na dekách. Stačilo se jen zaregistrovat do systému, aby byl i jejich piknik k výslednému počtu zapsán. Jeden takový odpolední happening proběhl v neděli třeba u Evy Zajícové. „Sešli jsme se na zahrádce v počtu šesti lidí, dvou psů a deseti plyšáků. Během pikniku jsme se náramně bavili, vtipkovali, grilovali a pojídali mnoho dobrot, které jsme si připravili. Měli jsme to štěstí, že nám přálo počasí, tudíž jsme si mohli akci užít venku na dece,“ referovala jedna z účastnic.

Piknik se zaregistrovaným číslem 46 proběhl v zahradě Domova důchodců Bystřany. Tam měli akci rozloženou pro čtyři skupiny lidí kvůli platným koronavirovým opatřením v sociálních službách. I přes omezený počet účastníků si ale nedělní posezení klienti užili.

Na teplickém Zimáku to žije.
Na teplickém Zimáku to žije i v létě. Probíhají tam další soustředění

Piknikovalo se napříč celou republikou. „Naprostá spokojenost a báječná atmosféra. Děkujeme za inspiraci,“ vzkázali pořadatelům lidé z dek v Kunvaldu prostřednictvím facebookové skupiny Česko jde spolu na piknik, kde se shromažďovaly fotografie z jednotlivých akcí. Úspěšný pokus o rekord podpořili také čtenáři a osobně i redaktoři jihočeských Deníků na letní scéně budějovické Slavie.

Robert Zauer věří, že příští rok při druhém ročníku už překoná magickou padesátku. „Letos nám do toho zasáhlo dění okolo Covid-19. Příští rok snad bude příznivější situace,“ doufá člen teplického spolku Spolu proti samotě.