K okresnímu soudu v Teplicích dorazila jeho obžaloba. Podle regionální mutace Mladé fronty Dnes (MfD) se během vyšetřování navíc ukázalo, že někdejší podpraporčík elitní 4. brigády rychlého nasazení během své kariéry padělal maturitní vysvědčení a za jiný rasistický exces už v roce 1996 dostal jeden podmíněný trest.

Obžaloba viní Matonohu z podpory a propagace extremistického hnutí a také z podvodu a padělání. Podle policie si totiž během své kariéry opatřil falešné maturitní vysvědčení, které mu umožnilo povýšení z rotmistra na podpraporčíka, přeložení k ženijní četě a také růst platu. Na něm prý stát připravil o 181.600 korun. Termín soudního jednání zatím stanoven nebyl. "Byla podána obžaloba, ale další postup ještě nebyl nařízen. Vědět bychom měli do tří týdnů," řekl ČTK teplický soudce Miroslav Čapek.

Vojáci z žatecké brigády si v roce 2009 MfD postěžovali na své dva kolegy a přiložili i fotografie. Na nich bylo patrné, že Matonoha a velitel jeho roty, nadporučík Jan Čermák, mají na povlacích helem erby divizí SS. Oba své počínání později vysvětlovali jako neznalost anebo neuváženou recesi. Čermákův případ vloni v červenci státní zástupkyně v Trutnově odložila s vysvětlením, že propuštění z armády pro něj bylo dostatečným trestem.
Mezitím se v armádě rozjela akce, která měla v jejích řadách odhalit další neonacisty. Na to doplatil jeden voják strakonické posádky, který měl na zádech švabachem vytetované heslo "Mou ctí je věrnost", které používaly jednotky SS. Za to byl degradován a propuštěn, obvinění z propagace extremismu jej ale okresní soud zprostil. Armáda tvrdí, že sympatizanty extrémních hnutí ve svých řadách sleduje a že jejich počet spíše klesá.

Jednotka Dirlewanger má v historii 2. světové války specifickou pozici. Jako malou jednotku ji v roce 1940 zformoval psychiatr Oskar Dirlewanger, zbavený akademického titulu kvůli své pedofilii, a cíleně byla poskládána z propuštěných pytláků. Měla se zaměřit na boj proti ruským partyzánům v týlu, postupně ale do jejích řad začali přibývat nejtěžší kriminálníci a ke konci války se rozrostla na divizi s 6000 mužů. Podle historiků se její členové ve velkém dopouštěli genocidy a hlásit se k nim nechtělo ani SS, takže její runový symbol na jejich uniformách chyběl.
Matonoha byl podle MfD již v roce 1996 odsouzený za propagaci nacismu. Tehdy prý jako devatenáctiletý v Unčíně na Teplicku napadl boxerem do hlavy jiného mladíka, na ulici pak hajloval a vykřikoval Sieg Heil! (čtk)