Bylo 23. července 1812, když se v Zámecké zahradě při svých procházkách zkřížily cesty hned třem osobnostem, které v tu dobu pobývaly v Teplicích. Kousek od stávajícího Zahradního domu se tu potkali dva velikáni evropské kultury, básník Johann Wolfgang von Goethe a skladatel Ludwig van Beethoven, s císařovnou Marií Ludovikou a jejím doprovodem. Právě tuto významnou událost připomene v neděli odpoledne akce nazvaná Velká Malá Paříž. Koná se v Zámecké zahradě, ve spolupráci s městem Teplice ji připravil Antonín Moravec, který je aktivní v místním kulturním dění.

Její název se inspiroval dřívějším označením Teplic coby Malé Paříže. A proč Velká? Neboť na rozdíl od ostatních neděl, kdy se letní seriál kulturních akcí soustředí pouze k Zahradnímu domu, ji pořadatel situoval do celého parku okolo rybníka.

„Smyslem této akce je oživit největší teplický park nazývaný Zámeckou zahradou tak, aby návštěvníci měli důvod si udělat procházku kolem rybníka jako v dobách největší teplické slávy, kdy se městu říkalo Malá Paříž. Samozřejmě se k tomuto ideálu nepřiblížíme, ale připravujeme program na čtyřech různých místech, který by mohl zpříjemnit nedělní prázdninové odpoledne v Teplicích,“ řekl organizátor Antonín Moravec.

Václav Kopta jako průvodčí v historickém autobusu
Václav Kopta bude štípat lístky v autobusu museální železnice

Město jeho akci podpořilo. Za vhodné oživení léta ji považuje náměstek primátora Jiří Štábl. „Těším se na ni. Má pestrý program. Zúčastnil jsem se už předchozích akcí Tondy a byl jsem spokojený,“ uvedl.

Abyste vše prostupně zhlédli, budete muset skutečně obejít celý rybník. Vše vypukne v 15 hodin. Jedna ze scén bude na dětském hřišti u opiček. Divadlo Studna má pro dětské návštěvníky připravenou divadelní dílnu, různé hry a divadelní představení.

Další zastávkou bude Apollonův altán, kde je na programu rytmický workshop v režii Tokhiho, jednoho z nejlepších perkusistů u nás. V Labutím (dřevěném) altánku si přijdou na své milovníci knížek a obrazů. Poslechnout si můžete literární tvorbu autorů a sledovat výtvarníky přímo při práci.

Budou i koncerty

Největší dění Moravec soustředil k altánu u Zahradního domu, kde bude stát hudební scéna. Na té se postupně od 15 hodin vystřídají Funky Chicken (Brno), módní přehlídka Evy Stolařové, kapely Idio a Idio (Ústí nad Labem), Ajdontker (Karviná), Šoulet (Praha), Echonaut (Vysoké Mýto). V přestávkách vystoupí orientální tanečnice.

V Domově pro seniory ve Velkém Březně mají pro klienty nový dopravní prostředek, cyklorikšu
FOTO: S větrem ve vlasech. Cyklorikša vozí po Labské stezce seniory

Prostor Zámecké zahrady ještě zpestří doprovodné programy. Na různých místech se představí sportovní oddíly, u bývalé obřadní síně se můžete zúčastnit výtvarného workshopu pod vedením Radky Müllerové a opět bude přítomna lektorka jógy. Vše je bez vstupného. Kompletní časový rozpis najdete na webu Deníku.

Pořadatel Moravec se například těší na ústeckou rockovou kapelu Idio a Idio. „Má nápady, nadšení, šmrc i drive. Letos se stala jednou z vítězů soutěže Šance Muzikus,“ láká kulturní nadšenec.

Špalek ze špalku

Projekt Velká Malá Paříž vznikla jako jedna z akcí v rámci Malé Paříže před 4 lety. Součástí bylo i sochařské sympozium, kdy v nejvzdálenějším koutě Zámecké zahrady, směrem k Lounské ulici, vyřezal motorovou pilou výtvarník Mejla skulpturu z velkého špalku. Vznikl dvoumetrový Milan Špalek, jeden ze členů teplické legendární skupiny Kabát. Socha tam stojí dodnes.

U zrodu oživení léta kulturou stála před lety Radka Růžičková, která byla v minulém volebním období náměstkyní primátora Kubery. Kulturní život v Teplicích nebyl podle jejího názoru na takové úrovni, jakou by si toto lázeňské město, kdysi nazývané Malou Paříží, zasloužilo. „Proto jsme se rozhodli pro změnu a na léto jsme pro lidi zařídili řadu různých akcí. Jsem ráda, že Moravcův projekt patří mezi ně,“ říkala v minulých letech.

Náměstí Svobody v Teplicích.
Více chodců a radikální úbytek aut. Náměstí Svobody v Teplicích potřebuje změnu

Dříve Malá Paříž, dnes město fontán, ze kterých ale chrlí klasická pitná voda. Léčivá pramenitá voda zůstává pouze v lázních. „Teplické termální prameny se vyznačují velkým množstvím minerálů a jejich přirozená teplota přesahuje 40 stupňů Celsia. Využívají se především pro léčbu pohybového aparátu a nervové soustavy,“ prezentoval na jedné z akcích v Teplicích zdejší lázně tamní pracovník Ladislav Vágner.

Řada slavných návštěvníků

Byla to právě voda, která před 18 tisíci lety začala psát dějiny tohoto místa. Malá Paříž se Teplicím říkalo dříve právě kvůli věhlasu lázní, kam se přijížděla řada osobností léčit a relaxovat. Korzování městskými uličkami a parky navodilo atmosféru a přirovnání k francouzské metropoli. Třeba v Zámecké zahradě se v roce 1812 společně procházeli skladatel Beethoven a básník Goethe. A protože si ve stejném období oblíbila procedury v tomto lázeňském domě císařovna Marie Ludovika, došlo k setkání těchto osobností v zámeckém parku.

Bettina von Arnim, lvice salónů začátku 19. století, citovala v dopise svému příteli několik let po smrti obou umělců následující svědectví, které jí údajně svěřil sám Beethoven: „Když jsme se včera vraceli z procházky, potkali jsme celou císařskou rodinu. Goethe se pustil mé paže a postavil se stranou na cestě. Nedostal jsem ho ani o krok dál. Narazil jsem si tedy klobouk do čela, zapjal svrchník, složil ruce dozadu na záda a prošel jsem nejhustším davem. Princové a dvořané vytvořili špalír, vévoda Rudolf přede mnou smekl a císařovna zdravila první, zatímco Goethe se uctivě klaněl celému průvodu.

Legendu o hrdém skladateli a servilním básníkovi pak proslavila litografie německého malíře Carla Röhlinga z roku 1887, která nese název Incident v Teplicích.

Místo konání Kamikaze 4: Madness in wonderland edition
Poblíž Hrobu se na teknoparty sjedou lidé z Česka i Evropy