Led bude bílý jako křída a pokoje ubytovny vybavenější. Teplický Zimák se intenzivně připravuje na svoji první celou sezonu. Na ledové ploše se v ní budou střídat mládež HC Teplice Huskies, veřejnost a školy, krasobruslařský klub a hobby hokejisté. Své místo v rozvrhu hodin budou mít i hokejové turnaje či soustředění, naopak koncerty zvučných českých kaple typu Lucie či Kabát v aréně nečekejte. Pro ně není kapacita stadionu dostatečně velká.

Sportoviště se slavnostně otevřelo v březnu letošního roku. „Proběhla finální úprava betonového základu kluziště, povrch je teď krásně bílý. Namalovány jsou i lajny,“ řekl ředitel Zimáku a Sportovní haly Pavel Tetřev. Lidé tak už nebudou mít pocit, že bruslí po zaprášeném kluzišti. „Úpravu nešlo udělat hned po otevření Zimáku, protože nátěrů bylo několik a dlouho usychaly. Po rozpuštění ledu na to byl čas,“ vysvětlil Tetřev.

Na konci tohoto měsíce začnou technici s mrazením. Během týdne vznikne zhruba tří až čtyřcentimetrová vrstva ledu.

Led první ozkouší Huskies

První se po ploše sklouznou Huskies, od 5. srpna bude Zimák hostit sraz české ženské hokejové reprezentace do 18 a 19 let. „Bude to asi 60 holek. Po nich budou následovat soustředění různých klubů. Srpnové večerní hodiny nabídneme hobíkům, kteří mají led jinak až od září,“ plánuje šéf sportovního zařízení.

Na nový zimní stadion se přijeli podívat už i zástupci mužské reprezentace. Svaz plánuje, že by v Teplicích udělal v listopadu soustředění hokejového výběru do 19 let. „Česká U 19 by tady sehrála dva přípravné zápasy s finskou reprezentací,“ doplnil Tetřev.

Ledu už se nemůže dočkat hokejová smečka Huskies. „Děti měly v květnu a červnu suchou přípravu, červenec mají volný, aby si užily i jiné radovánky. V srpnu už začne příprava na ledě. Pro děti jsme připravili dva kempy formou příměstských táborů, v rámci nichž absolvují dvoufázové tréninky. Pro ostatní budou probíhat klasické tréninky,“ informoval jeden z funkcionářů HC Teplice Huskies Josef Brda. Klub Huskies se zaměřil na mládež. Momentálně má asi 130 členů a přibírá nové. „Jsem nadšený z toho, jak trenéři přistupují k našim dětem. Huskies rozjeli parádní klub, jsme na něj hrdí. Děti se už nemůžou dočkat, až zase vše začne,“ sdělil Ladislav Navrátil, strýc dětí, které jsou členy Huskies.

Rozměry ledové plochy 56 krát 26 metrů splňují kritéria Mezinárodní federace ledního hokeje i většiny hokejových soutěží podle parametrů Českého svazu ledního hokeje. Kvůli malé kapacitě hlediště se tu ale nemůže hrát extraliga a 1. liga. Velmi pravděpodobně si na stadion nezajdete ani na koncerty velkých českých kapel. „Zimák není nafukovací. A dělat koncert pro 1000 až 2000 lidí? Tak to nedává smysl. Náklady na zakrytí plochy na dva dny stojí přes sto tisíc korun. Naším cílem je spíše držet led, co nejdéle to půjde, a zahajovat sezonu už na přelomu července a srpna. Letní pauzu zaměříme vždy na revize techniky a údržbářské práce,“ uvedl Tetřev.

Zimní stadion, pro který město zvolilo výstižné pojmenování Zimák, stojí na bývalém parkovišti, které sloužilo pro stávající sportovní halu. S tou má nová ledová aréna propojené zázemí. Tribuny pojmou 464 diváků, k tomu je dalších sedm vyhrazených míst pro imobilní návštěvníky. V útrobách je 10 šaten pro sportovce s kapacitou 22 míst a jedna velká místnost pro ty, kteří se budou převlékat na veřejné bruslení. Součástí Zimáku je také ubytovací část s kapacitou 30 lůžek. „Pokoje chceme během léta dovybavit  vkusným a účelným nábytkem,“ zmínil Tetřev.

Stavba ledové arény za 228 milionů trvala 16 měsíců. V Teplicích se naposledy hrál hokej před 10 lety, kdy ještě fungoval předchozí zimní stadion. Soukromník ale do něj už nedával peníze, takže zchátral. K zemi padl v roce 2016.