Pro vyvolání referenda je v padesátitisícových Teplicích potřeba 4100 podpisů. Sbíraly se od zimy, teď před odevzdáním ale nezisková organizace nabrala na tempu. "Je toho 245 archů a na nich přes 4200 podpisů. Dává nám to určitou rezervu," řekl před jejich odevzdáním Mráček. Magistrát nemusí některé podpisy uznat, třeba kvůli nedostatečným nebo nečitelným údajům. Anebo i proto, že je někdo padělal - před odevzdáním se organizátorům ozval člověk, který tvrdil, že jich padělal přes stovku.

"Procházeli jsme ty archy, co jen to šlo. Celkově bylo podpisů přes 5000, část z toho jsme pak škrtli. O tom anonymu si teď myslím, že to bylo spíš, jen abychom znervózněli, i když to vyloučit nejde," dodal Mráček. Výsledek případného referenda by byl pro magistrát závazný, muselo by se ho ale zúčastnit minimálně 35 procent voličů. Právě kvůli naději na vyšší účast ho orgaizátoři chtějí spojit s volbami. Městské referendum se bude letos na podzim zřejmě konat i v Plzni, kde se snaží část místních vyvolat hlasování o stavbě obchodního centra.
Teplice jsou občas označovány za Las Vegas českého severu, magistrát ale tvrdí, že místo udávané tisícovky automatů ve 120 teplických hernách funguje jen 396 výherních zařízení. "Před deseti lety jich bylo okolo 1200, ale i jejich provozovatelé mají těžkosti a ubývá jich," řekl letos v březnu novinářům vedoucí finančního odboru magistrátu Roman Jodas. A městu prý pomáhají překlenout propad v příjmech z daní - do jednomiliardového rozpočtu mají letos přinést zhruba 60 milionů Kč, v předchozích letech to byla polovina.

Zatímco okolní města vytáhla do boje s hazardem poměrně tvrdě, v Teplicích se radnice s provozovateli heren dohodla jen na mírných ústupcích. Musely zmizet velké poutače a nabídky bezplatného alkoholu pro hráče, naopak byly zavedeny kamery s třicetidenní archivací a noční vstup jen po důkladné kontrole. Při porušení pravidel hrozí herně ztráta licence.(čtk)