Kampaň na klubovnu startuje ve středu 25. září. Původní stavba v Jiráskově ulici už kapacitně nevyhovuje. „Do staré se už nevejdeme, a proto v Trnovanech připravujeme další zázemí,“ vysvětluje Jakub Mráček, dlouholetý vedoucí střediska Dvojka Teplice. Sbírka poběží na adrese www.bit.ly/stavimeklubovnu 45 dní, od 25. září do 9. listopadu. Skauti během tohoto období musí vybrat alespoň 222 tisíc korun, jinak se peníze vrátí přispěvatelům. „Věříme ale, že se nám podaří získat víc,“ říká Lenka Seinerová z teplické Dvojky.

Nabízená řada exkluzivních dárků je podle Mráčka připravená pouze pro tento účel. „Je jich hodně. Naši členové vezmou přispěvatele třeba také na děčínskou ferratu. Snažili jsme se, aby se do přípravy zapojili všichni, takže v nabídce najdete i Tři oříšky pro klubovnu od našeho oddílu předškoláků,“ dodává.

O stavbě nového skautského centra ve Dvojce přemýšlí už 15 let. Poslední tři roky k tomu dělají reálné kroky. V roce 2016 koupili pozemek na betonce, rok nato odstranili tamější ruinu. Loni připravili projekt a nyní mají těsně před vydáním stavebního povolení. Na středisko si půjčují a mají naplánované desetileté splácení.

„Přibližně polovinu nákladů pokryjí členské příspěvky. Dalších 300 tisíc nám přispěje skautská nadace Jaroslava Foglara. Už druhým rokem máme zažádáno o výtěžek z plesu města. Zbytek si vyděláme vlastní činností nebo získáme z darů,“ upřesňuje financování Lenka Seinerová.

Nová klubovna vyroste na místě, kde dříve stála ruina bývalé prvorepublikové cukrárny. Na parcele pořízené za 1,5 milionu korun bude nová budova, jež má mít plochu téměř 200 metrů čtverečních a vejdou se do ní tři klubovny.

„Počítáme s tím, že do budoucna navážeme dalšími fázemi a centrum budeme postupně rozšiřovat, třeba i o prostory pro spaní,“ líčí Mráček. Volba pozemku nebyla podle něj nahodilá. „Chtěli jsme místo nedaleko centra, blízko zastávky MHD, školy a taky s trochou zeleně v okolí. Takových pozemků je v Teplicích hodně málo. A i když měl tento v Palackého ulici několik záporů, splňoval naše požadavky nejlépe.“

Dvojka Teplice je největší teplické skautské středisko, v současnosti má přes 200 členů. Za 30 let obnovené existence jím prošlo přes 1000 skautů a skautek. Sedm oddílů užívá 49 let starou provizorní budovu v ulici Aloise Jiráska.