Původně tam stála vyhlášená teplická kavárna. V Husákově době vystřídal vůni teplé kávy a zákusků štěkot psů, když na přilehlém pozemku měla svůj psinec policie. A teď na volném prostranství za budovou policejního ředitelství vznikají základy pro novou skautskou klubovnu. Ta dosavadní, která je v lázeňské části v Jiráskově ulici, už více než dvěma stovkám skautů nestačí.

Bagr v minulých dnech vykousal potřebnou hlínu, nyní přichází na řadu betonování. „Bude to jednoduchá přízemní budova. Obdélník, který bude obsahovat všechno, co potřebujeme pro činnost tří oddílů. Tedy velké klubovny, zázemí pro vedoucí a také nezbytné sociální zařízení,“ naznačil vzhled budoucího objektu vedoucí skautského střediska Dvojka Teplice Jakub Mráček. Pokud půjde všechno podle plánu, chtěli by příznivci Junáku otevřít na podzim příštího roku.

Internetová sbírka pomáhá

V těchto dnech finišují s internetovou sbírkou na stavbu, ve které během čtyř týdnů vybrali téměř čtvrt milionu korun. „Máme z toho velkou radost. Ve sbírce ale pokračujeme dál, protože z celkové ceny klubovny, asi 6,5 milionu korun, je to pořád zlomek,“ podotkl Mráček. Přispěvatelé si ve sbírce mohou vybrat z velkého počtu zajímavých odměn. Většinu z nich připravili sami skauti, jejich vedoucí nebo rodiče. Nabízejí třeba netradiční výlet po Středohoří, taneční lekci, kurz exotické kuchyně nebo symbolicky skautské ponožky. Veřejná sbírka na Hithit.com skončí 9. listopadu.

Dvojka Teplice je největší teplické skautské středisko, v současnosti má přes 220 členů. Za 30 let obnovené existence jím prošlo přes 1000 mladých lidí. Sedm oddílů doposud užívá 49 let starou provizorní budovu v ulici Aloise Jiráska. Kapacitně však už nestačí.

Před třemi lety proto středisko koupilo pozemek, letos ho dělníci upravili, přivedli tam elektřinu a napojili kanalizaci. Teď se do země zakousl bagr.

Na stavbu si skauti půjčují a mají naplánované desetileté splátky. „Asi polovinu nákladů pokryjí členské příspěvky, 300 tisíc nám přispěje skautská nadace Jaroslava Foglara. Už druhým rokem máme zažádáno o výtěžek z plesu města. Zbytek si vyděláme vlastní činností nebo získáme z darů,“ zmínila další z vedoucích Lenka Seinerová.

Také zahájení činnosti nových kluboven mají skauti promyšlené. „Hezky se to kryje s tím, že máme příští rok 30. výročí obnovení činnosti po sametové revoluci, takže by to mohl být dobrý dárek k narozeninám,“ konstatoval Jakub Mráček.

Skauti z teplické Dvojky se pravidelně zapojují do komunitního života ve městě. Pořádají svůj ples. A třeba o Vánocích se starají o dodávku Betlémského světla do domácností. „Je to každoroční záležitost. O Betlémské světlo se staráme od doby, kdy ho k nám přivezou vlakem. Lidé si k nám chodí připálit vlastní svíčky, aby jim světlo udělalo radost a dodalo pohodu doma přes vánoční svátky,“ uvedla Gabriela Šťastná, která v minulých letech pravidelně o tomto skautském projektu v Teplicích Deník informovala.