„Předávaly jsme ženám ze sexbyznysu karafiáty. Hodně vydrží a jsou podobně předmětem řady předsudků. Vyjadřujeme tím respekt k jejich práci. Navštívily jsme noční klub a několik skrytých privátních bytů v Ústí nad Labem. V posledních letech ubývají noční kluby v kraji a prostituce se přesouvá do bytů. Pouliční scéna se vyskytuje zejména v Předlicích a samozřejmě na Teplicku," informovala Veronika Berková, zdravotní sestra a koordinátorka terénních týmů.

V Ústeckém kraji s organizací spolupracuje přes tři sta žen. Terénní tým pro Ústecko a Děčínsko pracuje přibližně se sedmdesáti ženami. V regionu působí od devadesátých let.

Terénní týmy vyjíždějí asi sedmkrát za měsíc na Teplicko, Ústecko a Šluknovsko.

Prevence a vzdělání

„Během výjezdu vyšetříme až dvacet sexuálních pracovnic. V rámci terénní práce se věnujeme preventivní a vzdělávací činnosti zaměřené na rizika sexbyznysu, poskytujeme sociální poradenství zaměřené na snižování sociálních a zdravotních rizik spojených s prostitucí a děláme screeningové trnové testy na přítomnost protilátek proti HIV a syfilis, doplnila Stanislava Jurečková, zdravotní pracovnice ústeckého týmu.

Záběr práce týmu je podstatně širší. Zabývá se také prevenci násilí, dluhovým poradenstvím nebo také pomocí při hledání zaměstnání.