Dvě servírky a jeden výčepní musí opravdu „kmitat“, aby stačili zvládnout zájem četných návštěvníků, prý se jich tu vystřídá každý den jenom k obědu 150 200 a to už je opravdu co dělat.

Jak tu dopadli naši hodnotitelé?

Sešli jsme se až v restauraci asi ve 13 hodin, to již jsme byli mezi posledními, přesto byl sál restaurace stále ještě téměř z poloviny obsazen. Nápoje nám byly nabídnuty ihned, stejně jako jídelní lístky.

Nealkoholické pivo tentokrát lahvové bylo vychlazeno velmi dobře, stejně jako točená desítka. Ze dvou nabízených druhů polévek jsem si vybral česnečku a neprohloupil jsem. Nejen že byla servírovaná v dostatečném množství, ale byla opravdu velmi chutná i „pohledná“.

Brambory v ní byly nakrájené na úhledné stejnoměrné nudličky a opravdu nebyly rozvařené, naopak na skusu byly zcela odpovídající, uvařené ale nerozvařené.

Jaká byla hlavní jídla ?

Naše objednávka byla opět pestrá: hovězí guláš s křenem a houskovým knedlíkem, ovocné knedlíky z tvarohového těsta s borůvkami a jemný vepřový perkelt s těstovinou. Znalci maďarštiny by mi mohli vyčítat tento počeštělý termín, v maďarštině bych totiž musel napsat „pörkölt“. Proč to zdůrazňuji? Především proto, abych připomněl původ a charakter tohoto pokrmu, který by složením a chutí měl připomínat zemi svého původu se vším, co k charakteru maďarské kuchyně patří, tedy především rajským protlakem, cibulí, česnekem a paprikou. Pravda, na jídelním lístku byl inzerován perkelt jako „jemný“, ale přesto sterilovaný hrášek mu na jemnosti určitě nepřidal a naopak, spolu s dalšími nepatřičnými složkami podaného pokrmu mohl zákazník nabýt dojmu, že místo maďarského perkeltu dostal vepřové na smetaně (i když ani tam sterilovaný hrášek nepatří). A to by se stát opravdu nemělo. „Maďarský perkelt má chutnat po rajském protlaku a po česneku“, zněl jednoznačný odsudek Mistra kuchaře. Jeho očekávání ani jeho chuťové představy tentokrát opravdu uspokojeny nebyly.

Hovězí guláš s křenem a knedlíkem byl opravdu s čerstvým nastrouhaným křenem a byl velmi dobrý, stejně jako kynutý knedlík připravovaný určitě jako domácí. Hodnocen byl na výbornou a zcela bez připomínek, a to včetně vzhledu servírované porce.

Jako chuťové kouzlo působila dětská porce (tak byla objednaná) ovocných knedlíků z tvarohového těsta s borůvkami (rozuměj s borůvkovým džemem), byla velice vkusně nazdobená šlehačkou a politá čerstvě rozpuštěným máslem jedna chuť, jedna radost ! I to tvarohové těsto bylo „jako od maminky“. Ovocné knedlíky z tvarohového těsta si v restauraci Sokolovna v Proboštově určitě můžete dát bez jakéhokoliv zaváhání, mohu jen doporučit.

A co ostatní kriteria našeho hodnocení?

Vzhledově je prostředí této restaurace takové jaké je, poplatné době vzniku této „pětiletkové“ stavby. Nicméně všechny ostatní náležitosti můžeme hodnotit jenom kladně čistotu, rychlost obsluhy, pestrost nabídky a dokonce i úroveň servírování, což bylo vidět například na podané porci kritizovaného maďarského perkeltu s těstovinami. Ten byl opravdu podán jak se sluší a patří, tj. na hlubokém talíři uloženém na ubrousku na talíři mělkém, jako „v lepší“ restauraci. Také cenová úroveň nabízených jídel je přijatelná a vhodná i pro každodenní stravování, třeba i s celou rodinou. I z tohoto důvodu je zřejmě restaurace v proboštovské sokolovně tak vyhledávaná a navštěvovaná.

SERIÁL DENÍKU

Testujeme vyvařující restaurace na Teplicku:

Hodnocení restaurací je prováděno zásadně bez předchozího ohlášení, a to podle zjednodušeného třístupňového schématu v sedmi kritériích:

jídelní lístek, vzhled pokrmu, vůně pokrmu, chuť pokrmu, konzistence pokrmu, teplota servírovaného pokrmu, úroveň obsluhy.

Hlavní kritéria (vůně, chuť, konzistence) jsou hodnocena bodovou kolekcí 5-3-1, ostatní kriteria pak „mírnější kolekcí” 3-2-1 bodů.