Lhůta, do které mohli podat připomínky odpůrci chystané těžby lithia u Cínovce na Teplicku, skončila v pondělí 7. června. Výsledky zjišťovacího řízení vlivu těžby na životní prostředí (EIA) v krajině Krušných hor mají být do tří měsíců. O tom, co bude dál, rozhodne Ministerstvo životního prostředí. Těžba strategické suroviny by měla začít do dvou let. Proti je město Krupka.

O posouzení ze zákona požádala firma Geomet, jejímž majoritním vlastníkem je společnost ČEZ. Podle jejího mluvčího Romana Gazdíka je na Cínovci jedno z největších ložisek lithia v Evropě a průzkum je součástí přípravných prací chystané těžby. „Součástí toho jsou také nejrůznější povolovací kroky, včetně procesu EIA,“ poznamenal.

Lithium je kov, který se využívá zejména při výrobě baterií. Horníci ho dřív opomíjeli, protože o něj nebyl v průmyslu zájem. Teď ho má ale firma Geomet, která chce během dvaceti let v oblasti Cínovce vytěžit až 40 milionů tun této rudy. Ročně plánuje vytěžit zhruba 1,8 milionu tun.

Špičkoví psi cvičení na vyhledávání lidí v sutinách a jejich psovodi si dali dostaveníčko ve Chbanech
Elitní psí záchranáři soutěžili. Scénář je přenesl do továrny po výbuchu

Posouzení vlivu na životní prostředí zajímá vedení Ústeckého kraje. To chce také prosadit ekonomický přínos pro region. Hejtman Jan Schiller z hnutí ANO už před časem uvedl, že je v tomto ohledu důležité, aby se lithium v regionu rovnou zpracovávalo. „Těžba lithia bude mít smysl, pokud z regionu odejde rovnou zabalená baterie. Nechceme, aby nám tady vytěžili surovinu a odvezli to někam jinam,“ konstatoval čelní představitel kraje.

Kolik přišlo v rámci zjišťovacího řízení připomínek, zatím není jasné, některé mohou dorazit ještě poštou s pondělním razítkem posledního dne lhůty. Nesouhlasné stanovisko poslalo na kraj vedení Krupky na Teplicku. Proti je například místostarosta Rostislav Kadlec (Krupka naše město), nebo krajský předseda KDU-ČSL Jan Růžička z Krupky, který je zároveň krajským radním. Shodně upozornili na to, že těžba rudy bude mít dopady na přírodu v okolí. „Se vznikem nového povrchového areálu pro těžbu nastane celá řada negativních vlivů. Náš kraj si zaslouží lepší budoucnost a ne jen nekonečné drancování. Kvalita života obyvatel Ústeckého kraje se nedá vykoupit penězi,“ myslí si Růžička.

Děti a roušky. Ilustrační foto
Děti od úterý sundají ve třídách roušky, o přestávkách jim zůstanou

Výsledky současného zjišťovacího řízení mají být vyhodnocené do tří měsíců. Ministerstvo životního prostředí poté rozhodne, jakým způsobem se bude vliv těžby lithia na Cínovci ve vtahu k životnímu prostředí dál posuzovat. Společnost Geomet zároveň vyhodnocuje různé postupy zpracování rudy. Těžit se má z úpatí hory Cínovce – pravděpodobně od Sedmihůrek. Vydolovaný hornický materiál by podle jedné z variant mohl putovat potrubím do zpracovatelského podniku na Mostecku. Tam oddělí samotnou rudu a zbylý písek vrátí zpět přírodě do vytěžených jam po hnědouhelné těžbě.

Zájem o baterie roste, zejména s rozmachem elektromobilů. Největším výrobcem lithium-iontových článků zůstává Čína a v případě „malých“ baterií určených například pro laptopy či smartphony jím pravděpodobně zůstane. Do budoucna by si však nemusela udržet prvenství ve výrobě baterií pro elektromobily, jejichž výroba se rozšířila po celém světě včetně Evropy. Evropská unie totiž chce, aby byla Evropa ve výrobě baterií soběstačná. Podle Evropské komise by toho měla dosáhnout už do roku 2025 a poté, co uspokojí poptávku zdejšího automobilového sektoru, by mohla mít i exportní ambice.