Provozovatelé prohlídkové štoly Lehnschafter v Mikulově připravili na sobotu Hornický den, a to jak pro českou, tak i německou veřejnost. Akce je určena pro lidi, kteří se zajímají o hornickou tématiku.

„Součástí bude workshop pro veřejnost, praktické ukázky hornických činností s výkladem, projekce na LED obrazovce s filmovou ukázkou, nestandardní prohlídky štoly, občerstvení. Tlumočení bude zajištěno,“ sdělil Pavel Chaloupka z České speleologické společnosti, která štolu spravuje. Podtitulem akce bude avízo na blížící se otevření štol Milá paní a Všech svatých.

Vstup je v sobotu zdarma. Start je ve 14 hodin a konec ve 22 hodin. Parkování před štolou nebude možné. Štola má otevřeno celoročně od středy do neděle. Začátek prohlídek je v 10, 12, 14, 16 hodin. Cena vstupného je od 100 do 150 korun.

Šachta Lehnschafter je součástí rozsáhlého důlního komplexu na těžbu především stříbra, který byl využíván až do roku 1858. První novodobí nadšenci ho objevili v roce 1987 a začali s jeho odkrýváním. Důl má celkem 12 pater, je 215 metrů hluboký a délka všech chodeb je 13 km.