Minulý rok jich dorazilo na deset tisíc. Sílí ovšem také počty odpůrců tohoto setkání. Letos je odjedou podpořit i aktivisté z iniciativy „V Ústí neonacisty nechceme“ a zvou Ústečáky, aby jeli také.

„Letos plánují v Drážďanech neonacisty zastavit, nepustit je do svého města a pochod jim překazit, nebo zkomplikovat. Chtějí to udělat nenásilnou cestou - poklidnou blokádou. To je nám sympatické,“ uvádí iniciativa na svém webu, kde zve ostatní, aby se přidali v sobotu 13. února na „výlet“ do saského města.

Desítky českých neonacistů

Drážďanské akce se již několik let účastní desítky českých neonacistů.
„Domníváme se, že právě drážďanský pochod je pro české neonacisty velkou inspirací. Ústecký dubnový pochod je pokusem zorganizovat akci stejného druhu v Česku,“ uvádí iniciativa.

Ústecká iniciativa tak odkazuje na události z 20. dubna loňského roku, kdy se Ústí stalo na téměř celou sobotu mrtvým městem. Do jeho ulic totiž přijela celá tisícovka pravicových extremistů. Ústečáci se pak dílem ze strachu a zčásti aby vyjádřili odpor proti jejich setkání, zavřeli doma. Pochod pak proběhl bez větších incidentů.

V ústecké iniciativě se angažuje, anebo s ní sympatizuje, celá řada ústeckých osobností. Mezi nimi i Václav Houfek, historik z ústeckého muzea.
„Nacionalismus je problém v celé Evropě. Pokud se tomu nepostavíme, dopadne to jako ve třicátých letech. Slušní lidé by měli držet při sobě. Už loni byli Češi na obou stranách barikády,“ vysvětloval Houfek.
Ti, kteří nesouhlasí a odmítají ideologii nacionálního socialismu by měli podle Houfka německé antifašisty podpořit. Němečtí neonacisté si jako zástěrku pro své setkání zvolili „připomenutí památky BombenHolocaustu“, jak nazývají bombardování Drážďan v závěru války.
Ústečané se letos pochodu neonacistů znovu dočkat nechtějí. Například Ivan Opletal řekl: „Doufám, že letos jim to dokážou zakázat.“

S městem Drážďany chce podle ústeckého primátora Jana Kubaty při potírání nacionalistických akcí spolupracovat i ústecký magistrát.
„Má věta, že v Ústí nacionalisty nechceme, stále platí. Postupovat budeme úplně stejně tvrdě jako vloni. Navíc jsme obohaceni o zkušenosti z loňska,“ vysvětlil k tomu Kubata.

Ztížená situace

Letos ale bude dle Kubatova mínění mít Ústí nad Labem o něco těžší pozici. „Spolupracovat budeme i s městem Drážďany, a protože v centru města Ústí nad Labem, konkrétně v Atriu, probíhá rekonstrukce, situace bude ještě složitější, “ dodal k tomu Kubata.
Policejní opatření kvůli pochodu nacionalistů přišla loni minimálně na 6 milionů korun. Policie pak samotnou akci hodnotila jako úspěšnou. Na bezpečnostních opatřeních se podíleli kromě policistů ještě strážníci ústecké městské policie a celníci.

Bezpečnostních opatření se tehdy za republikovou policii zúčastnilo celkově více než 1400 policistů, z toho zhruba 900 těžkooděnců a příslušníků zásahových jednotek. Na příjezdech do města a na nádražích bylo rozmístěno 17 kontrolních stanovišť, takzvaných filtrů.

Zde byla důsledně kontrolována všechna vozidla a většina osob, zda nepřevážejí předměty, které by bylo možné použít jako zbraň. Díky tomu prý policisté ještě před začátkem shromáždění zajistili desítky kovových a dřevěných tyčí, násad, baseballových pálek, nožů a další.

VÍCE V ÚTERNÍM TEPLICKÉM DENÍKU