Od Sobědruh až po druhý kraj okresu na Duchcovsku mohli lidé ve čtvrtek k večeru pozorovat nevšední průlet velkého letadla. Jak jsme zjistili, jednalo se o cvičení vojenských pilotů. Podle Jana Pejška, přímo z ministerstva obrany, jsme mohli vidět vojenské dopravní letadlo Jak 40. "Byl to výcvik letu v nízké letové hladině. Nešlo o nic vážného. Pokud jsme někoho vystrašili, pak se omlouváme. Ale šlo o plánovanou akci v Ústeckém kraji, v rámci výcviku pilotů. Letadlo po průletu nad Teplicemi přistálo bez jakýchkoliv problémů zpět v Praze na letišti Kbely," informoval na dotaz Teplického deníku mluvčí ministerstva.

Takže toliko k odpolednímu rozruchu… Není prý vyloučeno, že se to bude opakovat.

Jak-40
(kódové označení NATO Codling) je ruský třímotorový proudový dopravní letoun. Byl navržen jako náhrada dosluhujících vrtulových letounů Li-2. První prototyp vzlétl 21. října 1966.

Sériová výroba jaku-40, která probíhala v letech 1967 – 1985 dala vzniknout 1000 letounů. Tři proudové motory umožňují vzlet a stoupání i v případě vysazení jednoho z nich a vodorovný let i s jediným pracujícím motorem. Přetlakovaná a klimatizovaná kabina se vyznačuje vysokou mírou variability vnitřního uspořádání. Vzdušné síly AČR mají stroje v konfiguraci pro 18 a 28 cestujících. Pilotní prostor se zdvojeným řízením je vybaven celou řadou rádiových a navigačních systémů pro lety za ztížených meteorologických podmínek a v noci. Jde například o automatický radiokompas ARK-10, radiovýškoměr RV-5, povětrnostní radar Groza 40, systém VOR/ILS a další.

Zdroj: Ministerstvo obrany ČR