Takové závodníky jsme ale ještě nikdy neviděli a i pro ně to byl první závod v jejich životě. Těm nejmladším totiž bylo pouhých 7 měsíců, těm nejstarším 11 měsíců. Právě pro tuto věkovou kategorii totiž osm obchodních center Olympia v ČR závody v lezení batolat uspořádalo. Cílem veselého zápolení bylo ”po čtyřech” co nejrychleji prolézt pětimetrovou závodní dráhu.

Na start se, vybaveni startovními čísly, právě připravili další tři závodníci Samuel, Theodor a Terezka. Rodiče povzbuzují své andílky, každý volí jinou taktiku. Někdo si přinesl balónek, mobilní telefon nebo svazek klíčů na provázku, jiní vsadili na rohlík, piškotu nebo lahev s pitím.
A už zbývá poslední metr do cíle, když se Samuel s Terezkou lezoucí bok po bohu náhle posadí a přestanou vnímat rodiče… Tak tady už to na vítězství nevypadá, ale nevadí, třeba právě vzniká nové přátelství.

„Mile nás překvapil velký zájem o soutěž. Máme tu 98 soutěžících batolat. V počtu nás překonali pouze kolegové v Olympii v Bratislavě, kde měli 104 malých lezounů,“ byla spokojena Lucie Kittlová, manažerka marketingu teplické Olympie. Společně sledujeme další mrňousky a jejich nadšeně povbuzující rodiče. Musím říct, že se báječně bavíme, protože lezecká technika je mnohdy neuvěřitelná. „To je zatím nejrychlejší čas v republice,“ upozorňuje mě Lucie, když do cíle za 10,78 s dolezla Janička Hlaváčová. Ale překvapením ještě není konec. Jakmile se na start dostane Tomášek Hromek, je všechno jinak. Jeho čas 8,89 s se nepodařilo překonat zatím žádnému z lezců nejen v ČR, ale jak se dozvídáme, ani na Slovensku, kde soutěž pořádají také.

„Trénovali jste doma s Tomáškem?, ptala jsem se zvědavě jeho rodičů. „Ale vůbec ne,“ smáli se oba, „on je takový hyperaktivní pořád.“
Na všchny děti už čekaly dárečky od partnerů akce, na první desítku pak plná taška dárků. Rodiče tří nejrychlejších batolat získali poukázky do prodejen obchodního centra Olympia Teplice v hodnotě 5.000, 3.000 a 1.000 Kč a další poukázky od partnerů. Protože se jedná o celostátní soutěž, batole, které bude nejrychlejší z celé České republiky, vyhraje pro sebe a své rodiče týdenní pobyt v hotelu Sobota v Popradu ve Vysokých Tatrách včetně „kapesného“ v celkové hodnotě 1000 eur. Bude to Tomášek z Teplic? Držíme palce!