V první pětici škol, jejichž žáci zvládali za posledních pět let zkoušky jak z češtiny, tak matematiky s nejvyšší úspěšností v teplickém okrese, jsou podle údajů ze zdrojového portálu prijimacky.ai a Cermatu školy z měst i ty vesnické.

Žebříčku dominují dvě školy přímo z Teplic. V přehledu, který má Deník k dispozici, jsou v první pětici obou kategorií i školy z menších obcí Teplicka. Proč jsou tak úspěšné? I to jsme se snažili zjistit, když jsme mapovali jejich aktivity.

První místo v obou hlediscích – čeština, matematika - patří Základní škole s rozšířeným vyučováním cizích jazyků, Metelkovo náměstí, Teplice. „Moc se nám tu líbí. Máme hodné učitele, když nám není něco jasné, hned nám vše vysvětlí. Učení je často zábavnou formou a ne, že se jen učíme všechno zpaměti,“ shodly se dvě dívky, které Deník oslovil v pondělí ráno před školou.

Stále je ještě čas na přijímací zkoušky na střední školy pořádně připravit. Hlavní je správně porozumět zadání úlohy.
Žákům nedělá problém biflování. U přijímaček pohoří na porozumění textu

Vedení školy si vloni nechalo vypracovat zpětnou vazbu od rodičů, aby zjistilo klady a zápory v chodu školního zařízení. Výsledky pak škola zveřejnila na webu. Za velké plus rodiče na Metelkově škole považují kvalitní učitele a jejich přístup. „Úroveň výuky, včetně vedení žáků k samostatnosti, začleňování moderních prvků do výuky a také připravenost žáků na další studium,“ citujeme z výsledků ankety.

Tady válí v češtině
Nejúspěšnější školy na Teplicku dle výsledků přijímaček (v procentech - průměrné procento dobře vyřešených úkolů)

ZŠ Metelkovo nám. Tep. 65,1
ZŠ Buzulucká Teplice 53,6
ZŠ Bílá cesta Teplice 53,3
ZŠ Bohosudov (gymn.) 51,2
ZŠ Kostomlaty pod Mil. 50,6

Pro ředitele školy je to příznivá zpráva. „Těší mě, že rodiče stále kvitují výuku jazyků i náš pedagogický sbor. Je stále těžší a těžší najít nové učitele, kteří by se chtěli práci věnovat na 100 %, jsou ochotni učit moderně a kteří splňují státem předepsané vzdělání,“ zní k tomu komentář ředitele Michala Chalupného.

Cílem žáků, kteří chodí na tuto školu, je pokračovat ve studiu na gymnáziu nebo na některé ze středních odborných škol. 98 % z nich bývá obvykle úspěšných hned v prvním kole přijímacích zkoušek a dostanou se na střední školu, o kterou projevili největší zájem. „Také nás to brzo čeká, máme jasnou prioritu. Dcera půjde na teplické gymnázium, aby se tam připravila na další studium vysoké školy. O tom, jaké jsou přijímačky, se zajímáme už nyní. Zkoušíme si obecně, co zvládne právě z češtiny a matematiky,“ uvedla maminka jedné ze žaček.

Letošní deváťáci netrpělivě vyhlížejí pololetní vysvědčení, které u mnohých rozhodne, na kterou střední školu si podají přihlášku. Jaké mají letos žáci možnosti? Čtěte v článku
Přijímačky 2024: Kolik se hlásí dětí, co si k nim vzít, jak podat přihlášku

Velice úspěšní jsou u přijímaček žáci také ze ZŠ Buzulucká v Teplicích. V přehledu, který má Deník k dispozici, jsou v první pětici obou kategoriích i školy z menších obcí Teplicka. V top 5 nejúspěšnějších škol, dle údajů webu prijimacky.ai a Cermatu, se dále umístila také Bílá cesta a nebo ta v Šanově, na adrese U Nových lázní.

Tady válí v matice
Nejúspěšnější školy na Teplicku dle výsledků přijímaček (v procentech - průměrné procento dobře vyřešených úkolů)

ZŠ Metelkovo nám. Tep. 46,4
ZŠ Buzulucká Teplice 39,9
ZŠ U Nových lázní Tep. 36,0
ZŠ Bílá cesta Teplice 34,3
ZŠ Osek 31,1

Figuruje tam ale také škola v Oseku nebo v Kostomlatech pod Milešovkou. Je tam také škola při Biskupském gymnáziu v Krupce. Konkrétní výsledky a rozdělení podle úspěšnosti v matematice a češtině jsou v tabulkách, které jsou součástí textu.

Aby byly školy úspěšné, dlouhodobě pořádají pro deváťáky semináře z českého jazyka a matematiky. Už od začátku školního roku se tak vycházející žáci mohou intenzivněji připravovat na přijímací zkoušky. Nepovinné semináře z obou předmětů mívají nemalou návštěvnost.

Přijímací zkoušky z matematiky jsou noční můrou mnoha dětí. V přípravě mohou pomoci i příklady, které najdete v článku. Ilustrační snímek
Test k přijímačkám na střední školu: Vyzkoušejte si matematiku a český jazyk

Pedagogové z úspěšných škol se shodují také v tom, že je potřeba soustavně sledovat, co se každoročně mění na přijímacích zkouškách, aby žáky naučili především to.

Rodiče třináctileté Aničky se domnívají, že se přístup k výuce od dob, co oni chodili do školy, hodně změnil. „Za nás to bylo vyloženě biflování. Dneska je to trochu jiné. Přijde mi, že je učivo takové zábavnější, více konkrétní k běžnému životu, jsou tam úkoly z praxe. Čeština je postavená na pravidlech. Slovní úlohy z matematiky mi přijdou dneska více k pochopení pro žáky,“ zmínil tatínek Roman.

Jak a podle čeho jsme vybírali nejlepší školy

* Co znamenají čísla u škol? Jde o průměrné procento dobře vyřešených úkolů z matematiky nebo českého jazyka žáky na dané škole v přijímacích testech za posledních pět let. Číslo 50,00 tedy znamená, že žáci vyřešili v průměru polovinu přijímacího testu.

* Do výběru jsme zahrnuli všechny školy z daného okresu, které měly minimálně 20 žáků v devátých třídách, kteří dělali přijímací testy.

* Kvůli relevanci dat jsme se zaměřili pouze na přijímací zkoušky na čtyřletá studia (téměř 90 procent všech) a vynechali jsme přijímačky na víceletá gymnázia

Zdroj dat: prijimacky.ai a Cermat

Pod čarou: Vysoká úspěšnost žáků u přijímaček ještě neznamená, že taková škola je ta nejlepší. Ze statistických údajů Cermatu totiž nelze přesně zjistit, zda se na přípravě žáka k přijímačkám podílela pouze škola, nebo žáka k důležitému kroku připravili, třeba i připlacením soukromého doučování, jeho rodiče.